Сторінка:Енцикліка про христіянське виховання молоді.pdf/9

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана


кою Святої Столиці й Церкви. Цей величавий образ, який тепер краще бачимо, бо близший до нас і зі згляду на обставини більше імпонуючий, був предметом подиву всіх часів, що досліджують й порівнують ріжні явища а в який спосіб могла Церква в тій царині тільки зробити; чудуються й зі способу, в який зуміла Церква відповісти повіреному собі Богом післанництву виховання людських поколінь у христіянському життю й уміла осягнути так світлі успіхи й овочі. Але коли збуджує подив те, що Церква потрафила в кождім часі зібрати коло себе сотні, тисячі, міліони вихованків свойого післанництва, то не менше повинно нас вдаряти, коли звернеться увагу на те, що зуміла она зробити не тільки в ділянці виховання, але також в ділянці правдивого і властивого образування. Бо коли могло заховатися тільки скарбів культури, цівілізації, літератури, то завдячується це тому становищу, через яке Церква в навіть найбільше віддалених і варварських часах, потрафила ясніти так великим світлом в царині літератури, фільософії, мистецтва, а особливо архитектури“.

Тільки могла й уміла зробити Церква тому, що її виховне післанництво розтягається також і на невірних, бо всі люди покликані до Божого царства й до осягнення спасення. Як у наших часах, коли Місії Церкви тисячами будують школи у всіх сторонах світа й у краях ще не христіянських, від обох берегів Ґанґесу аж по Жовту ріку та до великих островів й архипелягів Океану, від Черного Континенту до Огнистої Землі й до ледяної Аляшки, так у всіх часах виховувала Церква через своїх Місіонарів до христіянського життя і культури ріжні племена, які тепер становлять жристіянські народи цивілізованого світу.

Це ясно вказує, що правно, а надто силою факту, прислугує Церкві в особливший спосіб виховне післанництво і що для кождого розуму, вільного від упереджень, є не до поняття якийнебудь розумний мотив до спротиву, або ставлення Церкві перешкод в тім якраз і, якого благословенними овочами тішиться тепер світ.

г) Гармонія прав Церкви з правами родини й держави.

Тим більше, що з таким відданням першенства Церкві не тільки не стоять у суперечности, але навпаки знаходяться в найбільшій гармонії права одиниць до слушної свободи науки, наукових метод і взагалі всякої світської культури. А се тому — тут зараз треба вказати на підставову засаду цеї гармонії, що надприродний порядок, до якого належать права Церкви, не тільки що ніяк не нищить природного порядку, до якого належать инші згадані права, але навпаки, його підносить й удосконалює та оба порядки взаїмно підпомагають