Сторінка:Етнографічний збірник Т.35.djvu/4

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

IV

писи Ів. Вагилевича з 30-их років, Ф. Бодянського з 30 — 40-их років, Марка Вовчка й Івана Ляторовського з 50-их років XIX ст. З першої половини того столїтя походить також збірка О. Савчука, зладжена на Гуцульщинї. З 60-их років є цїлий ряд галицьких збірок, між ними й дуже цінні, прим. збірка невідомого записувача з Дуби, збірка Г. Леґіня; далї йдуть записи: П. Білинського, М. Бучинського, Ол. Стефановича й ин. З 70-их років є записи К. Заклинського, В. Навроцького, Ів. Манжури, В. Єзерського, І. Франка, М. Царя. З 80-тих років записи З. Грушкевича, К. Денеґи, М. Довганя, Л. Ляторовської, І. Созанського, І. Стельмащука, Ю. Федорчука. З 90-их років записи Д. Єндика, М. Куцериба, В. Равлюка, П. Рондяка, В. Степаненка. З нашого столїтя записи В. і Д. Басараба, Б. Заклинського, М. Кузьмака, В. Левинського, М. Тимяківної, Б. Чернявського. Вичисляю тут найзамітнїйші збірки, а дальше подам імена всїх записувачів у поазбучнім порядку.

Маючи таку силу записів, в яких назбирувало ся нераз 40-60 варіянтів одної колядки, я міг вибирати з них для друку тілько найкрасші і найповнїйші, визначуючи з важнїйших подрібні відміни в нотках, а инші випускаючи зовсїм, щоби не обтяжати виданя зайвим балястом. Для спеціялїстів зробив я одначе й їх доступними, зложивши недруковані рукописи у бібліотеці Наук. Тов. ім. Шевченка.

При порівнуваню поодиноких варіянтів прийшов я до переконаня, що красші й повнїйші заховали ся не в росийській Україні, але в Галичинї, та що тут знов найповнїйші тексти гуцульські і бойківські. З текстів із рос. України, найліпше доховали ся записані в Чернигівщинї (збірка Б. Чернявського). Показало ся також, що старші записи, особливо галицькі, дають гарнїйші тексти, ніж новійші записи, а се вказує, що колядки вигибають поволи та що коли не піддержить ся їх у памяти народа друкованим виданєм, вони можуть зовсїм затратити ся. В одній Гуцульщинї заховали ся вони ще в повній первістній архаїчности, але й то не на дуже великім просторі.

З огляду на те поставив я в основу свого виданя найстаршу галицьку збірку Ів. Вагилевича, якої значна частина записана на Бойківщинї і так само бойківські збірки Г. Леґіня і В. Левинського та гуцульські збірки Он. Савчука (найстарша), Б. Заклинського, М. Кузьмака, В. Михайлюка, А. Онищука, М. Тимяківної й инших. Попри те користував ся я иншими о стілько, о скілько вони приносили або зовсїм нові тексти, або з такими значними змінами, що поминути їх не було можна.

З усіх записів, які я мав під руками, лише збірка Ів. Вагилевича була друкована. Видрукував її Я. Головацький у своїм виданю пісень, але не в цїлости і з багатьома змінами, тому я друкую її в копії з ру-