Сторінка:Журнал «Архіви України». Випуск 1-3 (249). 2002.pdf/133

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
ІНТЕРВ'Ю З ЦІКАВИМ СПІВРОЗМОВНИКОМ
АРХІВНА ОСВІТА В УКРАЇНІ ОЧИМА КЕРІВНИКА УНІВЕРСИТЕТСЬКОЇ КАФЕДРИ
На запитання редакції відповідає Ярослав КАЛАКУРА
 

24 вересня 2002 р. виповнюється 65 років доктору історичних наук, професору, Заслуженому працівникові вищої школи, академіку АН вищої школи України, лауреату премії імені Василя Веретеннікова, члену Колегії Державного комітету архівів, завідувачу кафедри архівознавства та спеціальних галузей історичної науки Київського національного університету імені Тараса Шевченка Ярославу КАЛАКУРІ.

Відповідаючи на запитання редакції “АУ”, вчений ділиться своїми думками щодо актуальних питань українського архівознавства, підготовки архівістів, професіоналізації архівної галузі.

— Шановний Ярославе Степановичу, дозвольте від імені читачів “Архівів України”, членів редколегії часопису, працівників архівних установ щиро привітати Вас із 65-річчям, висловити Вам найкращі побажання і водночас запросити до розмови про найболючіші питання архівістики.

Скажіть, будь ласка, яким був Ваш шлях в архівну науку, що означає для Вас архівістика, за яких обставин ви очолили архівознавчу кафедру університету Шевченка, як Вам працюється?

– Насамперед, щиро дякую за привітання. Якщо зважити на популярність “Архівів України”, авторитет його автури і непересічність читачів, то для мене це дуже дорогі побажання. З приємністю поспілкуюся з читачами часопису.

В архівістику я прийшов у зрілому віці, хоча ознайомився з діяльністю архівів ще в студентські роки, виконуючи дипломну роботу. Коли писав кандидатську дисертацію, використовував фонди двох центральних, восьми обласних і двох відомчих архівів. Працюючи у відділі науки і навчальних закладів ЦК КП України, був куратором архівної галузі, Головархіву республіки, який очолював тоді Олександр Мітюков. Бував на засіданнях колегії управління, вникав у діяльність архівних установ, допомагав у вирішенні гострих проблем, пов'язаних, зокрема, з передислокацією архівів у комплекс по вул. Солом'янська, 24. До речі, саме тоді я ближче ознайомився із роботою редколегії журналу “Архіви України”. Коли став проректором університету імені Тараса Шевченка, за функціональними обов'язками вів історичний факультет, його кафедри, в т.ч. і кафедру архівознавства та джерелознавства, архів університету. Ректор Віктор Скопенко запропонував мені очолити цю кафедру, оскільки її тодішній завідувач В'ячеслав Стрельський за віком перейшов на посаду професора. Я відмовився, хоча майже всі