Сторінка:Журнал «Архіви України». Випуск 1-3 (249). 2002.pdf/199

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

ДОЛЯ УКРАЇНСЬКИХ АРХІВІВ


В. П. ДАНИЛЕНКО, Л. Г. МАКСЮТА
ДЕРЖАВНИЙ АРХІВ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ 1922 —2002 рр.

Державний архів Київської області, який цього року відзначає своє 80-річчя, було створено відповідно до постанови Раднаркому УСРР “Про націоналізацію і централізацію архівної справи на Україні”. Офіційна дата заснування — 29 травня 1922 р., початкова назва — Київський центральний історичний архів (КЦІА). До січня 1923 р. КЦІА був підпорядкований Головному архівному управлінню Наркомату освіти УРСР, а після цього, за новим положенням про Центральне архівне управління, — Центральному архівному управлінню при ВУЦВК, з 3 жовтня 1925 р. — Окружному архівному управлінню.

Наказом від 11.12.1920 р. № 451 Революційної військової ради Південно-Західного фронту (фонд “Первинна організація КП(б) України архівних установ м. Києва” — П-2, оп. 2–1, спр. 48) був визначений порядок зберігання архівних матеріалів. Партійні документи підлягали передаванню до архівних управлінь: крайових, окружних, губернських. Документи міських і губернських установ, організацій — до КЦІА.

Основою фондового складу КЦІА стали архіви ліквідованих дореволюційних установ Києва і Київської губернії, таких, наприклад, як Київське губернське правління, Київська казенна палата, Київський окружний суд, Київське дворянське депутатське зібрання, а також окремих радянських установ, ліквідованих на час утворення архіву.

Спочатку архівні фонди було розподілено по семи відділах: історико-революційному, адміністративно-судовому, земських та громадських організацій, фінансово-економічному, просвіти і культів, приватних архівів, військовому. У 1929 р. розпочали роботу польський і єврейський відділи.

Як свідчать документи фонду “Київське окружне архівне управління” (Р-909), було розроблено Положення про партархіви, де визначались правила впорядкування і передавання документів на зберігання.

За документами Держархіву Київської області можна простежити зміну правил обліку. Архівні матеріали обліковувались за назвою фонду та їх вагою. Наприклад: Київська судова палата — 50 пудів; Київський окружний суд — 20 пудів (ф. Р-910, оп.1, спр. 168), а також у погонних метрах.

Кропітка, нелегка робота принесла свої результати. Згідно зі списком фондів КЦІА, станом на 1 січня 1926 р. в архіві налічувався 251 фонд (ф. Р-910, оп. 1, спр. 168, арк. 1–6).