Сторінка:Журнал «Східний світ», 1927. – № 1.djvu/229

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

мав змоги провадити працю по підготовці нових кадрів наукових робітників широкого синтезу та певного наукового досліду. Зараз, за браком відповідної інституції, молоді наукові робітники мають можливість систематично провадити свою роботу, користуючись тільки приватною допомогою окремих робітників старшої генерації.

По східніх республіках притягають увагу шкільні сходознавчі установи в Казані, Ташкенті, Баку. В першім місті функціонує зараз Східній Педагогічний Інститут, що забезпечує країну тільки педагогічним персоналом — питання про підготовку наукових робітників, як далі з'ясується, ставиться зараз в тюркських республіках в звязок з утворенням Тюркологічного Інституту, що намічається в Баку. Взагалі, в Баку найбільш гостро відчувається т. зв. „тюркізація“, — тенденція яко змога в найближчому часі перейти на тюркську мову викладання. В Університеті Баку сходознавчі дисципліни в цілому не забезпечені досить науковими силами; уряд АСРР закликає, до Бакінського Університету зараз представників західньо-европейської науки (проф. Месароша та інших). На думку акад. Бартольда, є мало підстав для утворення Тюркологічного Інституту в бідному фондами та науковими силами Баку, або іншім великім тюркськім місті; краще було б використати величезні наукові багатства Ленінграду, де праця молодих наукових робітників провадилася б в найбільш сприяючих умовах.

Становище 1-го Середньо-Азіятського Університету в Ташкенті досить відрізняється від становища Бакінського та Казанського Університетів — він обслуговує цілу низку окремих тюркських національних республік і має можливість в своїй праці опертися на інституції, що провадять сходознавчу роботу протягом довгого періоду, та сконцентрували чималий запас матеріялів (Музей, Центральна Бібліотека, Середньо-Азіятський Комітет). Окремі республіки Середньої Азії не мають ніякої можливости утворити свої наукові міцні осередки — через те за Ташкентом на довгий час залишається значіння центра наукової праці в Туркестані.

Цікавий момент в житті тюркських народів СРСР, як наприклад азербайджанців, це є емансипація від впливу турецької науки, тенденція захопити перше місце в культурнім русі та відродженні в свої руки. Стамбул, безумовно, залишиться й