Перейти до вмісту

Сторінка:Журнал «Східний світ», 1927. – № 1.djvu/24

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Який же розподіл основних сил в сучаснім Китаї?[1].

Ясно, що основним рішаючим супротивником є міжнародній імперіялізм, не зважаючі на всі існуючі в його таборі супереки. Звідци випливає, що головне завдання революції є непримиренна боротьба з імперіялізмом. Позбавити міжнародній капітал всіх імперіялістичних привилеїв, скінчити з проклятою диктатурою „закордонних кварталів“, пошматувати нерівноправні договори, вигнати геть з Китаю всю „цивілізовану“ військовість, визволитись назавжди від імперіалістичного панування — це є центральне завдання революції в сучасній фазі її розвитку. Вирішення цього завдання прискорює поступовий рух революції, дає можливість підступити в повному обсязі до вирішення інших, ще величезніших соціяльних завдань, що почасти вже й тепер ставляться й мусять бути поставлені на порядок денний.

Китайська велика промислова буржуазія вступила в революцію відносно кволою економічно. Китайська індустрія — це є головним чином легка індустрія. Важка промисловість, продукція засобів виробництва, не відограє ще серйозної ролі в Китаї. Додаткова цінність, що виробляється, наприклад, в шанхайських пральнях попадає в більшій масі безпосередньо до лабетів імперіялістів, „перекачується“ геть, і звідци економічна кволість китайської промислової буржуазії, звідци повільний темп національно-промислового нагромадження, звідци ж антиімперіялістичний настрій частини китайської буржуазії, що бачить в імперіялістах привелейованих конкурентів. В цілому, позиція китайської буржуазії (промислової й торговельної) подвійна. Частина її за боротьбу з імперіялізмом, друга частина її за компроміс, за пристосівництво, за „мирне співжиття“ з імперіялізмом. Ця частина буржуазії або просто відходить від революції, бо лякається її дальшого переможного розвитку, або стає свідомо фактором її гальмування.

Селянство — основна маса величезного населення Китаю. Китайське селянство — широке поле експлоатації для чужоземного імперіялізму, для мілітаристських „клік“, для торговельного капіталу.

Надсильна оренда душить розвиток продукційних сил китайського села. Китайське селянство не є одноманітна соціяльна маса. Воно в значній мірі диференційоване, воно має

  1. Див. „Правда“ №282.