Перейти до вмісту

Сторінка:Журнал «Східний світ», 1927. – № 1.djvu/79

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

П.-А. Сполучені Штати, Кубань, Болгарія. Головні торговельні пункти це — Стамбул, Смірна, Скутарі, Трабезонд, Пандерма, Адалія, Мерсина.

Центральний сільсько-господарчий район займає майже цілу серединну частину Малої Азії, що оточена 100 кілометровою смугою промислового району[1]. Ґрунт досить багатий по долинах річок. На узгіррях, гірських плато розкидані зелені яйли. Зрошення бідне та нерівно розподілене між окремими частинами країни. Клімат більш суворий. Густість населення куди менша за надбережний район. На залізниці увесь район дуже бідний — залізниць майже немає. Все-ж кліматичні умови, відповідний ґрунт, мала густість населення обумовлюють розвиток хліборобства, а наявність значної лугової площі (яйли) є важлива передумова для скотарства. В Туреччині не самі природні скарби, а їх приступність, шляхи сполучення, відограють головну ролю. Отже брак будь-яких налагоджених шляхів значно обмежує ринок збуту продуктів центральних сільсько-господарчих районів, відриває від них надбережні, промислові райони й хлібні припаси, що їх немає змоги перекинути з центральних районів до надбережних, гинуть.

Обидві групи районів, надбережних-промислових та центральних — сільсько-господарчих мають також різко відмінні риси що до своєї зовнішньої й культурної фізіономії. Промисловість, що її насаджував не свій, тільки чужоземний капітал, лекше прищеплювалася недалеко від берегів на періферії Туреччини. Вона наростала весь час зовні, не відважуючися йти до ізольованого бездоріжжям центру країни. В міру пересування від пунктів надбережного району до центральних частин країни, кидаються у вічі зміни, починаючи з зовнішнього вигляду житла, й кінчаючи культурним рівнем населення. Напівевропейські будинки з горбастими покрівлями надбережного району поступово лишають місце для низеньких гірських сакль, або й просто для первісних курінів курдів-кочовиків, що ніколи не розлучаються зі своєю зброєю й усією своєю особою нагадують справжнього баши-бузука з великого шляху.

 
  1. „Майже цілу“, бо ще є і значні площі скелястого, степового і навіть солончакового ландшафту. Центральне плато (близько 10.009 кв. клм.) складається зі степу, солонців і покладів соли.