Перейти до вмісту

Сторінка:Журнал «Східний світ», 1930. – № 1–2 (10-11).djvu/163

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Під'їздних шляхів до цього тракту зовсім небагато. Всього 35 кілометрів.

Другий ґрунтовий шлях, що веде за межі Абхазії — це тракт Кисловодськ—Сухум, що йде через Клухорський перевал головного Кавказького кряжу. Раніш він звався Військово-Сухумською дорогою. У межах Абхазії колесний шлях по цьому трактує тільки до Цебельди. Далі через перевал іде вже тільки в'ючна стежка. Та й цей тракт за часи світової та громадянської війни став майже непрохідний, щоб не сказати більше. Нині узялися до поверхового ремонту цього тракту. Витрати на цю справу кошторисом передбачаються в 173616 карб.

Решта шляхів Абхазії — це шляхи місцевого значіння. Вони розподіляються на три категорії. До першої категорії належать шляхи, придатні до автомобільного руху. Таких шляхів нараховується на всю Абхазію 406 кілометрів. До другої категорії належать колесні шляхи. Тільки тубільці на своїх двохколесних гарбах можуть по них їздити. Та й то не кожну пору року. Взимку, підчас сльоти та підчас снігових заметів у горах, ці шляхи непроїжджі. Нараховується їх в Абхазії 724 кілометри. До третьої категорії належать звичайні гірські стежки, придатні перевозити в'юки. Таких стежок нараховується 200 кілометрів.

Треба зазначити, що взагалі перевозки в'юками в Абхазії поширені. Так, наприклад, навіть в столиці краю — Сухумі — на базарі ви мало побачите возів. Кожного ранку до Сухуму на базар тягнуться юрми селян. Здебільшого вони везуть до міста тютюн та інші продукти сільського господарства. Та возів по дорозі з гір майже не видно. Здебільшого гірські конячки та осли стомлено дибають під тягарем в'юків. За ними йдуть погоничі, чоловіки й жінки, та іноді помахують батіжками кожне на свою худобу.

Назад вони, особливо жінки, їдуть уже верхи. Конячки та осли під верхівцями йдуть тихо. Сили їхні зберігаються для сходу на гору, бо сходи на тутешні хутори бувають до 60°, а той більше. Треба бачити це все, щоб зрозуміти всю вагу шляхового питання в Абхазії.

Нині взялися до прокладки шляхів місцевого значіння. За проєктом Абхазької Уч. соші робочу силу повинно постачати само населення. Воно ж має покривати й всі витрати на потрібні матеріяли. Абхазький уряд має обслуговувати населення в цих роботах тільки технічною силою.

Як уже сказано, більша частина Абхазії під горами.