Сторінка:Журнал «Східний світ», 1930. – № 1–2 (10-11).djvu/167

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

дер перегонить на спирт само населення[1] та державний завод в Гудаутах. Приблизно 50–60 тисяч відер вивозиться в Крим на купаж з кримськими винами. Решту вина вивозиться сухопуттю в сусідні країни. Ця остання кількість вина не враховується. Можна гадати, що вона невелика.

Нині в Гудаутському повіті, де найбільш поширене виноградництво та виноробство, 90% виноградних лоз заражено філоксерою. Треба зазначити, що сорт Ізабелла, хоч і американський, та філоксеростійкість його невелика. За дванадцятибальної системи вона оцінюється в шість балів. Тому рахується, що в Абхазії щороку має гинути 200 гектарів винограду, побитого філоксерою. Та все таки за п'ятирічним пляном Наркомзема площа під виноградом має бути доведена до 7.000 гектарів. Це найбільш тому, що поки населення не перейшло цілком на рентабельніші субтропічні культури, виноград дає тут все таки непогані прибутки, а до того ж ще й росте без догляду і не забирає робочих рук.

Отже все таки в побережній субтропічній смузі не можуть культивуватися високі сорти винограду. Причина тому надмірна вогкість тутешніх глиняних ґрунтів. А через те ні ягода виноградна, ні вино ніколи не матимуть високої ціни. На думку місцевих спеціялістів у цій справі з проведенням Чорноморської побережної залізниці, в побережній смузі будуть ширитися субтропічні прибутковіші культури. Виноград тоді мусить перед ними поступитися. Культура винограду тоді мусить перейти вище в гори на вапнякові гірські схили, що їх є тут досить. На цих гірських схилах вапнякові ґрунти сухіші, повітря теж не таке вогке і хоч там і буває далеко холодніша зима, та проте сонця й тепла вистачає для дозрівання винограду. В цих нових умовах виноградарям доведеться культивувати виноград по-новому. Тоді виноградництво перейде на нові рейки й даватиме кращі прибутки, умови бо в горах для культури високих сортів винограду кращі. Таким шляхом має піти в Абхазії підвищення культури винограду.

Слідом за виноградом в Абхазії йде садівництво. В субтропічній смузі через надмірну вогкість та через велику спеку груші та яблука, звикліші до холодного клімату, визрівають раніш на кілька тижнів, зате виходять водяні, кисліші, з меншою кількістю рослинного цукру. Навіть інжир, ця субтропічна рослина, дає фрукти, непридатні для

  1. В Абхазії вільна викурка виноградного спирту.