сушки, а годящі тільки для консервів. Добре вдаються тільки деякі зимові сорти місцевих яблук, що непогано зберігаються до весни. Субтропічна смуга Абхазії придатна для ранньої ніби теплічної вигонки наших фруктів. Безперечно, що постачання ринкові ранніх свіжих фруктів може давати добрі прибутки абхазькому садівництву. Щождо сухого консервування то на це в Абхазії придатна тільки слива, її саме високі сорти. Ця слива дає дуже цінний продукт. Розвиток цієї галузі садівництва в субтропічній смузі Абхазії цілком забезпечено.
Щождо інших фруктових дерев, то високі сорти їх в Абхазії з великим успіхом можуть культивуватися. Тільки культура ця так, як і виноградна, мусить бути перенесена вище, в гори, в сприятливіші умови. Це буде рентабельне використання вищої й кліматично суворішої смуги. Щождо інжира, то його і нині використовує місцева консервна фабрика на консерви, тільки не на сухі.
За найпридатнішу садову культуру для субтропічної Абхазії можна вважати мандарин. На гектарі вміщається 500 мандаринових дерев. Кожне дерево пересічно дає 300 фруктів. А всього з гектара 150.000 фруктів. Коли рахувати кожен фрукт по 2 коп., то й то вийде сума гуртового прибутку з гектара 3.000 карб. Дерево це хоч і потребує доброго догляду, зате ж і прибутки дає добрі. Морози мандаринові шкодять тоді, коли бувають нижче 8°. А така низька температура в цій смузі дуже рідко буває. Нині на всю Абхазію під мандариновою культурою всього на всього 24 гектари. А всієї придатної для цього землі понад 20.000 гектарів. Як бачимо, ця культура має для Абхазії величезне економічне значіння в майбутноьму. За п'ятилітнім пляном Наркомзема Абхазії площа під культурою мандарина має бути збільшена до 3000 гектарів.
Щождо звичайної цитрини, то дерево це не витримує температури нижче 4°. А тому культура цитринового дерева далеко важча, але і рентабельність більша. Всього годящої під цитрину землі в Абхазії нараховується до 200 гектарів. Це по самих захищених місцях. Та й то доводиться влаштовувати захист від морозів на всяк випадок. Це для Абхазії, так би мовити, напівтеплична культура. І чи матиме вона економічне значіння для цієї країни, ще невідомо.
До фруктових дерев в Абхазії залічується ще мушмалу і хурму. Мушмала росте в дикому стані в горах навіть Північного Кавказу. Та в Абхазії культивується японський