Сторінка:Журнал «Східний світ», 1930. – № 1–2 (10-11).djvu/176

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Особливо зле відбивається відсутність шляхів в Абхазії на розвиткові підземних багатств. Найвизначніші з цих багатств — це ткварчельські поклади кам'яного вугілля. Ці поклади залягають в ткварчельській лісовій дачі, приблизно за 40 кілометрів від м. Очемчіри. Це малопрохідна гірська місцевість, здебільшого вкрита лісом.

Про поклади кам'яного цугілля в цих горах здавна було відомо тутешнім абхазам, пастухам та мисливцям. Офіційна їх історія починається з 1881 року, коли один з урядовців написав до кутаїського губернатора про поклади вугілля в Ткварчелах. На це, здається, не звернули належної уваги. Принаймні, досліди ткварчельських покладів починаються з 1895 року, коли цією справою зацікавились комерційні кола м. Кутаїса. З того часу на протязі кількох років провадились досліди в ткварчельській дачі. Ці досліди виявили багатства цих покладів. Так, наприклад, є шари вугілля в деяких місцях завтовшки понад 10 метрів. А за підрахунком деяких спеціялістів, всі обслідувані поклади виносять понад 13 мільярдів пудів.

Лябораторні аналізи дали гарні результати. Так, наприклад, англійський професор Галовей прирівнює ткварчельське вугілля до кращих сортів кардифського. Спроби на військових морських суднах дали якнайкращі результати. Задовільні ж результати дали спроби й на Керченському металюрґійному заводі.

Ці досліди й спроби з перервами провадились аж до самої світової війни. Та не вважаючи на добрі наслідки розробка ткварчельських покладів не розпочиналася. Причина цьому та, що ці поклади в малопрохідній місцевості. Навіть до цього часу вугілля з ткварчельської дачі можна вивозити тільки в'юками по небезпечних гірських стежках. Щоб розробляти ці поклади, насамперед треба прокласти залізницю. Через те ця справа й не посувалася. Ждали насамперед закінчення Чорноморської побережної залізниці. Та й Чорноморська залізниця йшла осторонь від Ткварчел. Треба було проводити під'їзний шлях до покладів. Складено було кілька проектів залізниці до ткварчельських покладів. Та практично до роботи не ставали аж до самої світової війни.

Ринком для ткварчельського вугілля, розуміється, в першу чергу має бути Закавказзя. Але промислових центрів у цьому краї не дуже багато, до того ж здебільшого вони на нафтовому опаленні. Як відомо, на нафтовому опаленні