Сторінка:Журнал «Східний світ», 1930. – № 1–2 (10-11).djvu/178

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

довільний кокс. Цей кокс може вийти ще кращий, коли старанніше підготовити ткварчельське вугілля (за допомогою роздроблювання й збагачування), а також встановити оптимальний режим печей“. Площу ткварчельських докладів доручено обслідувати геологічному комітетові. Нині ці роботи закінчуються. Отже й тепер уже можна сказати, що поклади вугілля значно більші, ніж підрахували спочатку.

Утворено організаційне бюро Ткварчелбуду. Бюро це вирішило поставити справу в Ткварчелах за найновішими даними гірничої техніки. Для ознайомлення з сучасною технікою здобування вугілля в Західній Европі було командировано інженера Горбачова до Німеччини. Нині він повернувся й працює, як член організаційного бюра Ткварчелбуду.

В результаті всієї цієї підготовчої роботи внесені деякі зміни й доповнення до первісних проєктів. Вирішено будувати електричну гідростанцію. Річка Галізга, що йде через Ткварчели, прудка й придатна для цього. Спочатку гадають будувати станцію на 2.000 кіловат, а коли робота йтиме повним ходом, сили цієї гідростанції мають бути доведені до 4.000 кіловат.

Ткварчельські поклади, як сказано вже, в безлюдній місцевості. Цього ж літа візьмуться до житлового будівництва біля покладів. За п'ятирічним пляном на цю справу має бути витрачено 4.100.000, а на повне обладнання Ткварчелбуду за тим пляном має бути витрачено 20.100.000 карбованців.

Портом для вивозу ткварчельського вугілля має бути Сухум. Будування цього порту має обійтися в 5.600.000. крб. В першу п'ятилітку на цю справу асиґновується тільки два мільйони крб.

Ринком для ткварчельського вугілля окрім Закавказзя мають бути Північні береги Чорного моря, а в першу чергу Керченський металюрґійний завод, що його цієї весни пущено після дванадцятилітньої перерви. Покищо цей завод працює на донецькому вугіллі й на криворізькій руді. Та до криворізької руди мають додавати керченські руди. В майбутньому проєктується довести домішку керченської руди до 50–60%. На самій керченській руді завод не може працювати через її порохнявість.

Будується в Керчі фабрику для стоплювання керченської руди. Тоді Керченський завод ітиме тільки на своїй місцевій руді. Та тоді ж, коли це буде вигідніше, можна