Перейти до вмісту

Сторінка:Журнал «Східний світ», 1930. – № 1–2 (10-11).djvu/313

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

А. НОСОВ

КРИМСЬКІ ТАТАРИ
(Антропологічні нариси)

Кримські татари до останнього часу досліджені були з антропологічного боку дуже мало. Маємо антропометричні матеріяли щодо цього лише кількох дослідників: Мережковського (р. 1881), Харузина (1890), Ікова (1891) та Лижина (1891), але стосуються вони порівнюючи невеличкої кількости суб'єктів, здебільшого невідомо яким способом провадилися ці виміри, — і через те можуть служити лише як матеріял, не даючи правдивого висновку щодо антропологічного типу кримських татар. Правда, можна зустріти в літературі з давніх і до наших часів досить численні загальні описи фізичного типу кримських татарине стверджені точними математичними даними, здобутими вимірами певними струментами та за певними системою й способом. Звичайно, такі поверхові описи у великій мірі залежать від суб'єктивізму авторів і наукове значіння мають невелике.

Лише за останній час інтерес до антропології кримських татар виявився в помітнішій формі. Так, маємо досліди р. р. 1926-1927, опубліковані Теребінською-Шенгер (700 суб'єктів з різних районів Криму), і наші досліди р. 1927 (179 суб'єктів середньої чи то підгірської або гірської смуги Криму). Крім того, є праця Беседина (1926 р.) про угруповання кримських татар та праця Балабанан і Молочек (1926) про конституційні форми тих само татар.

Отже, матеріялів до антропології кримських татар маємо вже, порівнюючи, достатню кількість, щоб можна було б намітити деякі висновки щодо антропологічного типу їх та виявити деякі елементи змішування у кримських татарах; до цього ми нижче й підійдемо, спираючись, головним чином, на новіші дані з тих, що вище згадувалося. А перед тим висловимо кілька зауважень.