Сторінка:Журнал «Східний світ», 1930. – № 1–2 (10-11).djvu/318

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Отже, за піґментацією волосся та очей степові татари характеризуються, головним чином, темною піґментацією, але поруч зустрічається чимало яснооких, а трапляються й біляві суб'єкти. Узбережні татари характеризуються мішаною піґментацією, вони здебільшого темноволосі, але з мішаним кольором очей. Середня група татар займає в цьому відношенні проміжне місце, при чому світліша піґментація ясніше виявляється в західній частині цієї смуги.

Зріст. Розглядаючи зріст кримських татар (табл. 1), можна констатувати, що група степових татар являється найбільш низькорослою, пересічно вони є нижчесереднього зросту з найменшим із усіх трьох смуг процентом вищесередніх та високорослих. За Теребінською-Шенгер процент окремих категорій зросту та загально пересічний зріст татар середньої смуги майже такий, як і для степових татар з дуже невеличкою ріжницею в бік збільшення зросту. Треба пам'ятати, що це торкається, головним чином, західньої частини цієї смуги.

Тоді як наші досліди та досліди Лижина дали матеріял трохи інший: пересічний зріст нашої групи (східньої, що переходить навіть і в південно-східню) вищесередній; також і процент окремих категорій зросту відмінний від татар групи Теребінської-Шенгер: тут помічається збільшення зросту та категорій вищесередніх і високих. Очевидно, це залежить від домішок чужих більш високорослих елементів в цій частині території Криму. Щодо узбережних татар, то за Теребінською-Шенгер вони є найвищі серед усіх трьох груп татар і пересічно стосуються до вищесередніх на зріст. Дані Харузина стверджують це. Дані Ікова лише почасти це стверджують: пересічний зріст його групи татар хоч і більший, ніж для інших смуг, але по абсолютній величині він нижчий, ніж за даними Теребінської-Шенгер.

Гадаємо, що на підставі вищезазначеного все ж не можна зарахувати татар південно-узбережної смуги до найбільш високорослих. Це було б може й справедливо, як би не було б у середній смузі наявности (про що вище ми говорили) елементів помітно вищих на зріст, вищих, ніж в інших місцях Криму, скільки досі це виявилося; такі елементи виявлено в східній, близькій до узбережної, частині Криму (рр. Судацький, Теодосійський і можливо Керченський, з останнього досліджено суб'єктів ще дуже мало) і вони дають найбільш високорослі елементи зі всіх мате-