й узбережними. Очевидно, характерною рисою для них є те, що в західній частині виявлено більш ніж у східній білявих та яснооких суб'єктів, виявлено пониження зросту, більша короткоголовість, а також пониження висоти черепа, тоді як у східній частині середньої смуги помічаються протилежні явища (Судацький та Теодосійський райони).
Оце такі можна подати висновки щодо сучасного антропологічного типу кримських татар на підставі матеріялів, які маємо в літературі. Вони стверджують загальну думку, яку не раз висловлювалося у відповідній літературі, а саме те, що сучасних татар з антропологічного боку можна поділити на три групи: степові, узбережні та татари проміжної групи, т. з. середньої смуги.
Вищезазначеним можна в деякій мірі розв'язати лише одне з допіру поставлених питань, це — щодо сучасного типу кримських татар. В той же час звідси, а також, беручи на увагу історичні моменти, можна ствердити, що кримські татари в масі своїй цілком не зберігають свій основний антропологічний тип, а, очевидно під впливом домішок чужих елементів, цей основний тип змінився в різних напрямках в залежності від території та тих народів, які могли відбити на татарах властивий їм антропологічний тип — це виявляється, головним чином, на татарах узбережних та середньої смуги.
Дозволимо собі гадати, що сучасні степові татари повинні найбільш наближатися до так званого основного типу, себто типу тих татар, які ще в XIII віці прийшли до Криму, хоч в той же час ми й не маємо об'єктивних даних щодо характерних антропологічних рис татар того часу; взагалі передбачається, що ті татари не являли собою однородної антропологічної маси, можливо, це був певний комплекс різноманітних племен з монгольськими, тюрко-татарськими, навіть іранськими, фінськими та іншими елементами.
Розгляньмо останнє питання, а саме — які ж народи могли вплинути на зміну антропологічного типу кримських татар? Вище ми вже вказували на ті труднощі, що при цьому постають, але спробуймо торкнутися цього питання, скільки це дозволять ті нечисленні антропологічні дані, що взагалі маємо до цього часу.
Татари степової смуги при очевидній наявності елементів змішування, які, правда, й не виступають в будь-якій виразній формі, здебільшого начеб зберігають (що вже нами