Сторінка:Журнал «Східний світ», 1930. – № 1–2 (10-11).djvu/324

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено


зазначалося) тюрко-монгольські риси, в деякій мірі змінені, головним чином, можливо так передбачати, чисто турецькими елементами.

Татари середньої смуги являються досить різноманітного складу, як результат змінення основного типу, мабуть близького до пересічного типу степових кримських татар, під впливом змішування з чужими елементами. В західній частині можливо вбачати за Теребінською-Шенгер вплив колишніх готів (світла піґментація), тоді як у східній частині такі фактори, як темніша піґментація, збільшення зросту, зниження брахікефалії, дають змогу вбачати деякий вплив кавказьких (скажімо, грузин, вірменів), турецьких та грецьких національних груп.

Татари узбережної групи найбільше відрізняються від степових татар, вони, як і татари середньої смуги, в великій мірі є перемішана група, але все ж темна піґментація, найбільші зріст та короткоголовість можуть вказувати на численні такі елементи домішування, як турецькі, венеціянські, грецькі й ін. В результаті такого складного перемішування антропологічний тип сучасних татар цієї смуги є значно відмінний від особливого тюрко-монгольського.

Звичайно, висловлювати якісь теоретичні міркування чи якесь категоричне твердження щодо складових частин кримських татар усіх розглянутих тут смуг Кримського півострову, а також щодо виявлення певних законів взаємних впливів різних народів на сучасний антропологічний тип кримських татар, — неможливо. Народи, що нас у даному разі цікавлять, стільки мало досліджені з антропологічного боку, а про деякі, на жаль, і зовсім не маємо жадних матеріалів, що відповісти у вичерпній формі на питання складових національних елементів сучасних кримських татар абсолютно нині неможливо. І вище ми спробували лише намітити деякі національні групи, які, на нашу думку, за антропологічними та почасти й історичними даними могли вплинути на змінення антропологічного типу кримських татар.

Безперечно виявлено дослідами, які проведено досі, лише те, що сучасні кримські татари являють собою продукт значного змішування з різними антропологічними елементами, в різноманітних формах цього змішування; в результаті цього кримські татари не являють собою єдиної антропологічної одиниці, а, навпаки, складають цілий комплекс різноманітних типів з відхиленням від основного типу (коли