Сторінка:Журнал «Східний світ», 1930. – № 1–2 (10-11).djvu/332

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

ському морі, там де з нього виходять Дарданели). Сіноп, що заснували мілетці ще у IX в. (біля 810 р.), і кімерійці зруйнували вперше в середині VIII в., стає одним з важливіших опірних пунктів після навали VII в. У Сінопі кімерійці трималися аж до 630 р. (Cambridge history, т. III, стор. 662). Професор John. L. Myres, якому належить стаття в т. II Cambridge history про колоніальну експансію Греції, висловлює думку, що кімерійці, які захопили Сіноп, підтримували морські взаємини зі своїми земляками, що залишилися в Криму (Cambridge Ancien history, т. III, стор. 662). Сіноп же лежить поблизу від гірла річки Геліса, в коліні якого лежала Каппадокія, що стала за один з об'єктів кімерійської навали і прозвана вірменами „Камірк“. Річки, особливо по гірських країнах, завше були шляхами проникнення. В наслідок таких міркувань дуже можливо, що поруч з проникненням в Передню Азію через кавказькі проходи кімерійці чинили забіги в Малу Азію й морським шляхом, тим більше, що немає жодного сумніву в їхньому перебуванні на обох берегах Керченської протоки, а значить на Кримському та Кавказькому Чорноморському узбережжі.

Гіпотеза кімерійських навал на Малу Азію з заходу, видимо, не відповідає історичній дійсності. З заходу одночасно з кімерійцями в VII в. вчинили забіг фракійці Трери. Однак, надзвичайно ймовірною є можливість, що частина кімерійців приєдналася до них. Частина, що була відрізана скифською навалою, яка шла з півночі. Самий же факт, що ранні клясичні автори не відрізняють трерів від кімерійців, говорить за те, що назва кімерійці була збірною і застосовувалося її до різних народів. Це стає бічним доказом правдивости Ленормановської етимології слова кімерійці — народи північні. В західній Малій Азії кімерійці найдовше затрималися в Антадурсі, розташованому на узбережжі, що знову таки вказує на їхній зв'язок з морем.

Тільки но зроблений побіжний огляд забігу кімерійців на Малу Азію приводить до таких висновків: навала VII ст. за своєю силою була виключною; вона не була просто забігом, наїздом або походом, а була спробою переселитися. Кімерійці зруйнували фрігійське царство і особливо міцно осіли в Сінопі та Каппадокії, яку вірмени прозвали Камірк. За таких умов мимоволі постає питання — чи не відкололися вірмени від Фрігії в наслідок кімерійської навали середини VII ст. до нашої ери? Традиції вірмен-