Перейти до вмісту

Сторінка:Записки Наукового товариства імени Шевченка. Том VII (1895).djvu/97

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
Miscellanea.
Дальші розкопки в с. Чехах.

Подавши відомости про розкопку в с. Чехах (Брідський пов.) дра Сид. Шараневича (Записки т. VI), розкопав я в сусїдстві тієї розкопки частину кладовища і уважаю потрібним подати про неї тимчасову звістку.

Як і в розкопках дра Шараневича, кістяки лежать не глубоко, 30–70 цм., головами ориєнтовані на південний схід; якоїсь підсипки чи підстілки не примітно. Декотрі скелети без нїяких річей (преважно в північній частинї розкопаного місця); при однім з сих останнїх знайдено зелїзну шпильку.

Иньші скелети мають при собі глиняне начиннє, звичайно, з правого боку голову, часом мінїатюрне, одно в одно повставлене, примитивного виробу, без колеса, орнаментоване дюрочками і простими лїнїями, і бронзові окраси (намисто й шпильки); при однім кістяку знайдено зелїзний ножик, але ся зелїзна находка, як і вище згадана, не безпечна від закиду, що могла попасти з верхнїх шарів грунту. В значнім числї в могильній землї приходять кремяні фрагменти, деякі безперечно штучного виробу.

Вище наведені обставини показують, що для докладного означена культури погребених треба дальших розкопок того похоронного поля.

М. Грушевський.


До питання про початок почаївської друкарнї.

В трох остатнїх книжках „Київської Старини“ (кн. 7, 8, 9) уміщена ширша статя д. Ю. Тиховського в справі часу повстання друкарнї Почаївського манастиря. Переглядаючи давнї друки, які на думку дослїдників мали вийти з Почаївської друкарнї, автор має довести, що друкарня Почаївська, навпереки утертій думцї, не істновала в 1597–