Перейти до вмісту

Записки НТШ/6/Похоронне поле каменного віку в с. Чехах (пов. Брідський)

Матеріал з Вікіджерел
Записки товариства імени Шевченка, Том VI
Похоронне поле каменного віку в с. Чехах (пов. Брідський) (Михайло Грушевський)
• Цей текст написаний желехівкою.
Похоронне поле каменного віку в с. Чехах (пов. Брідський).
Підчас друковання наших Miscellanea наспіла новинка археольоґічна, яку тут подаємо — розкопки дра Шараневича коло с. Чехів; на прозьбу нашу передав ласкаво нам до рук др. Шараневич справозданє з розкопки, з якої подаємо дальші відомости.

Похоронне поле лежить при дорозї з с. Чехів до Олеська (недалеко зелїзницї з Бродїв до Львова), на невеликім підвисшеню, з диаметром 30–40 метрів. При ораню викопано було тут кілька скелетів, глиняних начинь і бронзових річей; властитель грунту гр. Краєвский заховав кілька таких находок — се широкогорлі глеки, 9.5, 10.7 і 12.6 центим. звишки і 9.5, 7.3, 13.3 цм. диаметру горла, брансолета з бронзового дрота, чотири рази спирально обвиненого, знайдена на руцї, бронзова фїбула, шпилька завздовшки 8 цм., знайдена під головою скелета, і каблучка, заширока на палець, мабуть з голови, з далеко розведеними кінцями. Брансолета цїлком пригадує знайдену коло сусїднього Висоцька д. Г. Осовським. У селян є маленькі глиняні мисочки і глечики, 2–3 цм. завбільшки: по їх словам вони були при скелетї, вставленї одна в одну, і більші глечики і чарки, коло 5 цм. взвишки, также ножик кремяний 3.7. цм. вздовшки. У місцевого пароха є брансолета бронзова спиральна, з головою змїї.

Др. Шараневич відкопав пять скелетів.

1-ий лежав з головою на північний схід, 1.56 м. довгий, з простягненими руками; з правого боку голови стояв широкогорлий глек, з лївого боку на грудях, на 20 цм. висше поверхнї, на присипаній землї лежало 5 маленьких начинь, також широкогорлих, 3–5 цм. взвишки.

4 метри звідти лежав другий скелет, 1.76 довгий, простягнений; череп знищений; з правого боку черепа миска до гори дном, в диаметрі 19.9, добре вироблена, очевидно — на колесї. В ріжних місцях фрагменти кремяні типа ножиків.

Один 1.1 метр звідти третий скелет, 1.42 довгий, кости знищені; з правого боку черепа начинє, форми кубка, і глек 17.5 цм. взвишки.

10 цм. звідти четвертий скелет, головою відхилений на схід; при ньому акуратно вироблена стрілка кремяна.

1.2 метри звідти пятий, більше висунутий на схід, 1.67 ц. вздовшки; руки зложені на череслах, коло правого плеча кремянний фраґмент — клинок, також пилочка; коло правого бедра розбите начинє.

Всї скелети лежали більш меньш о пів метра вглуб; нїде не було слїду обкладання їх деревом або каміннєм. Не показало ся й металу; дальші розслїди археолоґічні повинні показати, чи бронзові речи, подібні до згаданих вище, походять з осібного похоронного типу, чи, що й правдоподібнїйше, приходять в молодших могилах камяного віку.

М. Грушевський.


Суспільне надбання

Ця робота перебуває в суспільному надбанні в Сполучених Штатах та Австрії.


  • Робота перебуває в суспільному надбанні в Сполучених Штатах, тому що вона опублікована до 1 січня 1929 року.
  • Термін дії авторських прав на цей твір в Австрії закінчився до 1 січня 2005 року, оскільки авторське право в Австрії закінчується 70 років після смерті автора.
  • Автор помер у 1934 році, тому ця робота є в суспільному надбанні в тих країнах, де авторське право діє протягом життя автора плюс 80 років чи менше. Ця робота може бути в суспільному надбанні також у країнах з довшим терміном дії авторського права, якщо вони застосовують правило коротшого терміну для іноземних робіт.