Сторінка:Записки Наукового товариства імени Шевченка. Т. LXXXVII кн.1 (1909).djvu/78

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

заплачу. Лишь не забудь — Бо то идет о руское… Маем уже 3 штуки на три театри наперед а далѣе не утнемъ? Але на Бога надѣя“[1].

І хоч як невинні були сї вистави, все таки стрічали ся з перепонами в боку Поляків. Про перекупленнє актора натякнув у своїм листї до Якова Головацького о. Григорій Боднар, людина в претенсіями до поезії (під псевдонїмом Жукотинський), що два рази відійшов з вистави „Дївка на відданю“ або „На милованє нема силованя“ задоволений, як рідко коли з польського або нїмецького театру у Львові: „Я чувємъ же якогось пѣдплатили були Актора въ самъ день завязаного комѣтету руского в Коломыи — 200 рс. — та мусѣвъ ся розхорувати! а відтакъ аж пӧзнійше на тиждни гравъ, коли не було мужикӧвъ и попӧвъ в Коломыи много!“[2] В тім самім листї звернув ся в просьбою о драми: »Єслибисте мали ꙗковыи драмати малороссійскыи то пришлѣтъ менѣ з ласки своєи, бо ѡ. Озаркевичъ просивъ мене дуже, би му ꙗкихъ дати, а овѣнъ (sic) переробивъби на нашу поточну мову на сцену Коломыйску“.

Під свіжим вражіннєм розписаної Мохом передплати на „Клекотинську справу“ удав ся до Рудольфа Моха знову о. Йосафат Кобринський з просьбою прислати йому один примірник „Клекотинської справи“, хотяй би корректурні аркуші, а будуть грати її в Коломиї, „поки не отѣхали актори“. До 30 липня 1848 р. відбули ся уже три представлення під проводом Лейстера. „Два рази представляли Наталька Полтавка, а раз — Жовняр Чаровник (Москаль Чаровник) сочиненія Котляревскаго — а набито було народа — якъ въ Зарваницѣ на празник св. Івана Крестителя“[3]. Натяк на від'їзд акторів промовляв би за зорґанїзованнєм правдивої вандрівної трупи, та про неї нема нїяких даних.

В орґанїзації аматорської трупи помагав Озаркевичеви Микола Верещинський, що 1837 р. дав наклад на Дністрову Русалку, і коломийський бурмістр Дрималик. У представленнях брали активну й пасивну участь не тілько люди ріжних станів, але й ріжних народностий. Крім „Дївки на відданю“, що найбільше полюбила ся коломийській публицї і її представлювано

  1. ibidem, ст. 260.
  2. ibidem, ст. 286. Дата листу 10. IX 1848. Кореспонденція Як. Головацького в „Бібл. Нар. Дому“ у Львові, ч. 1298.
  3. Пор. мою замітку — Із кореспонденції Р. Моха (Записки Наук. тов. ім. Шевченка, т. 81) ст. 169. Дата листу 12 жовтня 1848.