кілька разів у Коломиї[1], грали також водевіль Котляревського „Москаль Чарівник“ мабуть у перерібцї Озаркевича п. з. „Жовнїр-Чарівник“, здається також дві инші перерібки Озаркевича: Квітчиного „Сватання на Гончарівцї“ і Степана Писаревського „Купала на Івана“ п. з. „Wesilie“[2].
Одушевленнє до аматорських вистав передала Коломия столицї краю — Львовови. Інїціятором їх був знов Озаркевич. Від 19 до 26 жовтня 1848 р. відбував ся у Львові перший з'їзд „руських учених“. На збори прибув також Озаркевич з Коломиї і привіз з собою видруковану в Чернівцях перерібку „Наталки Полтавки“[3]. Заки відбували ся збори, зорґанїзував Озаркевич невеличку аматорську трупу, вивчив її свою перерібку та на закінченнє зборів 26 жовтня „зроблено ученим русьским несподївану приємність відограньом в вечер тогож дня руської комедіопери під назвиском: „На милованє нема силованя“, котра враз з красними співами і танцями руськими дуже утїшила всїх в многім числї зібраних гостей“[4]. Ся вистава відбула ся в одній із музеїв семінара, де збори мали свої засїдання[5]. Без сумнїву ся імпровізована аматорська трупа складала ся з давнїх учасників семінарського театру та з питомцїв українського духовного семінара.
З великим успіхом відограли аматори вдруге ту саму штуку „ві второк по Михайлї“. Чистий зиск виносив 100 зр. і його призначено для Головної руської Ради[6]. Ось що писав про се представленє Петро Далибор Головацький до брата Якова дня 25 листопада 1848 р.: „Рускій театръ тутъ бѣду заводить. Вѣдданицю ще разъ випроваджувалисьмо на сцену — а такъ
- ↑ Пчола 1849, ст. 39.
- ↑ Про сї перерібки згадує проф. Ом. Огоновський — Исторія литературы рускои, ч. II, віддїл 2, Львів, 1889, ст. 939 ; пор. також д-р Ів. Франко — Писаня І. П. Котляревського в Галичинї (Записки Наук. тов. ім. Шевченка, т. XXVI, ст. 1–44); idem — Галицький „Москаль Чарівник“ (ibid. т. XXVII, ст. 1–22).
- ↑ Komedyo-opera. Diwka na widdaniu, abo na myłowanie nema syłowanie. Zlożena w Kołomyi. Без року і місця видання, 8°, ст. 38+2. (Пор. Литературный Сборникъ, Львів, 1886, в. II, ст. 217; Ив. Ем. Левицкій — Галицко-руская Библіографія XIX ст., Львів, 1888, т. I, ст. 36, № 419).
- ↑ Зоря Галицка, 1848, ч. 25, ст. 106.
- ↑ Литературный Сборникъ 1886, о. Өома Поляньскій, біографический очеркъ составленный его школьнымъ товаришемъ, ст. 217.
- ↑ Зоря Галицка, 1848, ч. 32, ст. 134.