чальників, анархічна лоґіка — все це було не до вподоби нашому козацтву, і незабаром Махнівців, за винятком кінної сотні, було відпущено.
Дальший наш похід з початку лютого і до 15-го, коли ми, згідно з попереднім наказом по Армії, мали сполучитися з двома иншими дивізіями, а також похід дивізії Київської і Волинської відбувся в смузі, яку зорґанізували повстанці, що й спричинилося до того, що незабаром нам пощастило зєднатися з ґрупою полковників Дубового та Алмазова, вийти з ближнього запілля Червоної армії, порівнюючи добре, й нарешті в зазначений час і в зазначеному пункті прийти до обєднання всіх частин Армії.
Під час цього руху слід звернути увагу на: 1) зустріч нашу з Лотишами, 2) оточення мого і отамана Гулого штабів кінною дивізією Червоної армії, 3) злуку нашу з колоною полковника Дубового і нарешті 4) несподіваний напад радянця Коцура на 3-ій Кінний полк і 5) дуже щасливий похід Київської і Волинської дивізії по маршруту Звенигородка–Канів–Черкаси.
Перш ніж розказувати про хід цих подій, слід докладніше сказати про повстанців та партизанів.
Повстанчий рух і партизани. — Ідєологія, типові угруповання, організація і роля партизанів в загальній боротьбі Українського народу за Державність Українську. Як еволюціонувала політична думка української інтеліґенції, що від домагання автономії дійшла в переважній більшості до вимоги повної державної незалежности, так і селянська маса поступово зміняла свій світогляд.
Несподівано захоплений революційними подіями, не підготований для самостійного політичного життя — народ наш примушений був самотужки вирішувати проблеми свого майбутнього,
Цікаво прослідкувати еволюцію народнього думання:
На першому селянському зїзді повстають два напрямки, які відтоді не сходять уже зі сцени.
„Перший — домагатися здійснення національно-територіяльної автономії;
Другий — домагатися вирішення земельного питання українським соймом“.
Всеукраїнський Національний Конгрес, що відбувся між 4 до 8 квітня, стверджує ці напрямки і розвиває їх в загально-державному напрямкові. „Федерацією з иншими народами Сходу й забезпечення прав меншостей у себе“ Український народ мовби закінчує цикл революційних придбань.