Сторінка:За Державність. Матеріали до Історії Війська Українського. Збірник 2. 1930.pdf/99

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

тету. Старшинський склад — ріжноманітний, починаючи з російських пажів і ліцеїстів і кінчаючи підозрілими й темними добродіями. Української мови, за невеликим винятком, ніхто не знав. Командир ґрупи просив отамана Оскілка відкликати курінь, але отаман Оскілко не погодився, мотивуючи тим, що курінь десь провинився і надісланий до ґрупи на виправлення. Тяжко було отаманові куріня розставатися зі своїм маєтком (потяги) і вирушати в район с. Васьковичі. Великі запаси борошна, сала, масла, цукру, меду, ріжного зерна й т. и. було передано до постачання ґрупи, а зі шкіри почали шити чоботи для вояків.

Наступ на Овруч. — Бої під Овручем у ніч з 27 на 28 січня. — Взяття цього міста. Штаб ґрупи виробив план наступу на м. Овруч і захоплення його. З огляду на те, що розвідка остаточно виявила, що м. Овруч обсаджено трьома полками піхоти, курінем матросів та курінем жидівської ґвардії при сильній артилерії, при чому на південь від Овруча ворог мав два ряди окопів, то командир ґрупи вирішив взяти Овруч у ночнім бою, щоби менше було втрат. На денну атаку не можна було лічити ще й через те, що здеморалізовані частини, крім Сірих, при перших стрілах розбіглися-б; надіслати в обхід яку-небудь частину тих-же військ також було неможливо, бо повторилась-би катастрофа, яка трапилася при отаманові Оскілкові. Що-до Сірих, то вони завжди мусіли бути під рукою в командира ґрупи.

Для операцій під Овручем у розпорядженню командира ґрупи були частини в такому складі:

1-го та 4-го полку Сірої бриґади — 3 куріні[1] біля 300 баґнетів, 10–12 кулеметів;
55-го Народнього Визволення полку — 2 куріні біля 250 баґнетів, 8 кулеметів;
Імени Наливайка полку — 1 курінь біля 200 баґнетів, 6 кулеметів;
Франківського й Чорноморського — 2 куріні біля 200 баґнетів, 6–8 кулеметів;
Окрема Запорожська кінна сотня — 60 шабель;
Чорний кінний курінь смерти — 190 шабель, 4 кулемети;
55-то Народнього Визволення полку — гарматня батарея, 4 польових гармати;
Звягельська гарматня батарея — 3 польових, 2 гірські гармати;
2 гарматні бронепотяги, 1 кулеметний бронепотяг — 8 кулеметів, до котрих була приділена технічна сотня.

27 січня ранком до Коростеня приїхав із оперативним штабом отаман Оскілко та отаман для доручень при Військовому Міністрові полковник Греченко. З Ігнатполя було викликано командира ґрупи для докладу. З планом командира ґрупи що-до наступу на Овруч не погодилися ні отаман Оскілко, ні полковник Греченко, причому

  1. 1-й курінь 4-го полку було залишено в Коростені й Ігнатполі.