Сторінка:За золотоверхий Київ.pdf/15

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

де на таких мітінґах викрикувано, що в Секратаріяті Цент. Ради засідають самі бувші царські ґенерали, що Центр. Рада є буржуазною і хоче привернути давний царський порядок. В тім случаю використали большевицькі аґітатори саму назву „ґенеральний“ і для них вистарчило се одно слово, щоби сказати, що то самі ґенерали. Аґітаторами були жиди, канапи, малороси, або т. зв. югороси.

Така була вдячність і відплата меншостий, котрим в укр. державі признано такі права, як у жадній иншій на кулі земській.

Вже і на Правобережу і в полудневих і західних ґуберніях захоплювали большевики владу в свої руки, винищуючи все українське. Захопили Христинівку, Миколаїв, Херсон, Одессу, Балту. Київ оставав немов остров серед розбурханого моря, котрого хвилі можуть туй-туй затопити.

Події не довго дали на себе ждати. Дня 23. січня коло год. 10 ранком по місті рознеслися блискавкою вістка, що большевики заняли на Печерську арсенал, та розширюють свою акцію чимраз дальше. Вислано в тім напрямі військо для зліквідування (полк Вільної України, Полуботківський і Вільне Козацтво). Сі полки чисельністю рівналися полкам пізнійшої петлюрівської армії. Прочі військові частини заховували невтральність а С. С. вижидаюче становиско.

Від самого початку С. С. формувалися з ціллю боротися за Галичину та бути все перед світом тим живим протестом проти австрійсько-шляхоцького насильства.

Большевики, що заняли арсенал, вислали делєґацію до Центр. Ради з домаганням, яке можна сформувати слідуючо:

1) до год. 12 в полудне, щоби Центр. Рада передала всю владу в руки „савєту рабочих і салдатських депутатов“ м. Київа.
2) щоби розоружила С. С., яко контрреволюціонерів і білоґвардійців та вислала поза межі України.
3) наколи до 12 год. делєґати не повернуть з прихильною відповіддю, зачинають обстрілювати з гармати місто.

З делєґатами не пертрактовано, тільки арештовано й замкнено в лукіянівську тюрму. Місто обголошено на стані облоги, а командантом назначено інж. Ковенка. Точно о 12 год. упало перше стрільно на Пушкінську Вулицю, друге на вул. Володимирівську, трете і четверте коло Центр. Ради. На тім обстріл скінчився. В місті повстала паніка. Населення не знало, що діється, звідки падуть стріли, та хто стріляє.

Січові Стрільці зміцнили сторожу коло своєї казарми. Сторожу коло штабу київської округи, Центр. Ради і дому М. Грушівського повнили дальше. Такий стан тревав 23,