Сторінка:Капій М. Країна блакитних орхідей (1932).pdf/63

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Гетьманська Гвардія. Осаул Дашанич провадив їх. Рівним гомоном відбивався стукіт кінських ко­пит о камянисті вулиці, рівними рухами стрясалися стрункі постаті на мережаних сідлах.

Грімке «слава» зривалося що хвилини з обох сторін вулиці, падало перед кінські копита й колеса повозок то відбившись о камяні заборола домів злітало над юрбою й губилося у городському га­морі.

А в третій з ряду повозці їхав пан гетьман. Мо­лоденький, стрункий юнак з блакитними очима. На Ньому стрій святочний і шапка з перами. Блакитний жупан з вильотами, шовковий пояс і кирея підби­вана білками. Так його предки вбиралися перед сот­ками літ, коли перед радою ставали — або в похід вибиралися.

Всміхався й прикладаючи руку до шапки дяку­вав за привитання. Котилися з легким шумом колеса автомобільних повозок, повільно сунувся камянистими вулицями гетьманський почот. Де дальше ставало важко проїхати крізь залиті цікавими вули­ці. Городська варта здалека заздрівши гербові повозки зникала в бічних вуличках. Такий був приказ. Тільки на перехрестях, на білих острівчиках стояли вартові, що білими палочками кермували ву­личним рухом.

Он там на розі крутянського майдану з посеред громадки цікавих вибігла якась жінка з маленьким хлопчиком на руках й підносючи його високо клик­нула:

— Глянь дитинко, це наш пан гетьман їде — цей в блакитному вбранні, бачиш?

І було в тому виклику «наш» стільки прихильности й любови, стільки стихійного захоплення, що дійсно відчувалося, що той юнак в блакитному жупані є рідний тим тисячам безіменних громадян, що залягли київські вулиці, щоб привитати «свого» геть­мана. Любили його Київці.

Може за те, що вбачали в ньому доброго госпо­даря своєї землі, якого доля поставила на сторожі