Перейти до вмісту

Сторінка:Коваленко Г. Про український стиль і українську хату (1912).djvu/25

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Поблизу там роскопано й могили з слідами тодішнього похорону; на жіночому скелеті знайдено сліди парчової головної повязки (очіпки?) і червоних чобіт. Там же знайдені і сліди похорону, де труп був спалений.

Добре збереглися і старанно роскопані сліди стародавнього селища поблизу м. Ржищева, Київської губ.

  
Стародавні хати-землянки близько м. Ржищева, з роскопок В. Хвойка 1901.


Місцевість там сама по собі дуже для нас цікава. Од Ржищева йде гора, що спускається потроху, а далі круто до річечки, що огортає гору і тече далі в Дніпро. Усіх хат-землянок знайдено 25. Вони ліпилися по-під горою, над річкою, в один довгий ряд; а кілька хат було й вище, та все ж на спуску. В хатах знайдено печі, вироби глиняні, камяні і рогові, жорна-зернотерки і т. п.

У Полтавщині сліди стародавніх осель (що належать мабуть до початку епохи Київської держави) знайшов Н. Е. Макаренко[1]. Цікаве роскопане ним городище „Монастирище“ над рікою Ромном, у Роменськ. повіті. Воно лежить на похилому до річки місці, над лугом. Річка огортає його з двох боків. Од поля городище одділене валом і ровом. Роскопуючи

  1. Н. Е. Макаренко. Отчетъ объ археологич. изслѣд. въ Полтавской губ. въ 1906 г. Извѣстія Импер. Арх. Комитета, вып. 22, 1907.