Сторінка:Коденська книга судових справ (1931).djvu/4

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


Так звана „Коденська книга“, що її текст становить зміст другого тому „Українського Архіву“, є збірка судових справ польського військового суду партій Української й Подільської найбільше за роки 1771 — 1772, а поміж них встановлено кілька справ, здебільшого при кінці книги, за роки 1769, 1770 та 1773.

Ця книга відома, як збірка справ та документів, що стосуються до гайдамаччини, але в дійсності в ній міститься чимало справ звичайного кримінального характеру, що їх розв'язував той таки військовий суд; можливо, що тут зібрано всі справи, які відав цей суд за роки 1771 — 1772, з додатком справ за інші роки, які чимось стосувалися до попередніх.

Справ або документів, тим чи іншим способом зв'язаних з гайдамаччиною, приблизно половина всіх справ уміщених у книзі; друга половина — це справи кримінальні різного характеру: крадіжки, грабунки, зловживання, шахрайство, дезертирство тощо. Здебільшого ці справи такі шабльонові, що може виникнути питання, чи варто їх друкувати; але зважаючи на те, що в літературі відомі сумніви, щодо вірности передачі змісту Коденської книги, як про це буде сказано далі, увесь текст книги надруковано від початку до кінця без ніяких змін.

Щодо назви цієї збірки справ, яка зафіксувалася за нею в літературі — Коденська книга — то ця назва не зовсім відповідає місцеві, де найбільше розв'язувано справи, в цій книзі уміщені.

Найчастіш військовий суд засідав, за вказані роки, в Троянові (23 справи), потім у Кодні (17 справ), в Тетійові (9 справ); решта або у випадкових місцях, як Гумань, Димир, Котюжинці, Корсунь тощо, або місце на справі не зазначене. Притім хоч на Кодню й припадає з 17 справ — 16 гайдамацьких, але з цих 16-ох — 14 справ помічені роками 1769 — 1770 р. (2 справи без дати). А в Троянові зазначено за рік 1770 тільки 2 справи гайдамацьких, та ще 4 за пізніші роки. З цього видно, що за роки 1771 — 1772 військовий суд засідав найбільше в Троянові, де здебільшого розв'язувано не гайдамацькі справи; але дослідники звернули були увагу якраз на справи про гайдамак, розглядувані найбільш у Кодні, хоч і за раніші часи, і це дало назву цій книзі Коденської.