Сторінка:Короткий нарис історії українського пасічництва. 1926.pdf/12

Матеріал з Вікіджерел
Сталася проблема з вичиткою цієї сторінки

і воском із сусідами, наші предки багато споживали меду в себе. Це знову спонукувало слов'ян більше мати меду та воску.

Природні-ж умови для водіння бджіл на Вкраїні були гарні: багато лісів, а в лісах медодайних рослин. Такий економічний фактор не міг не вплинути на розвиток українського пасічництва. Століття IX–X–XI–XII–XIII були століттями найбільшого розвитку українського пасічництва. У цей час пасічництво було одним із головних національних промислів, бо мед і віск був джерелом багацтва.

Збірання меду в старовину.

На бортях робили помітки „знамя“. Про це згадується в перших письменних законах під назвою „Руська Правда“. Коли хто скасує помітку другого „знамя“, чи видере мед, то стягався штраф у казну. „Аже пчоли видереть, то три гривни продажи, а за мед, аже будеть пчоли не лажени то 10 кун, будет ли олік то 5 кун“. За нищення княжої борті платили 3 гривні, а за селянську — 2. Був окремий стан бортників. Довгий час вони мали своїх старшин і суддів. Внесення статтів у закон про пасічництво каже про не абияку ролю його в господарстві країни.

Початок пасічного
господарства. Вулик.
За час найбільшого розвитку, коли мед і віск були джерелом багацтва (IX–X–XI–XII–XIII) в пасічництві з'являється вулик. Усяк хотів більше мати меду і воску. Спершу це виливалося в збільшенні бортів. Чи вітром звалило дерево з бортю, а чи що