Перейти до вмісту

Сторінка:К. Маркс і Ф. Енґельс. Комунїстичний манїфест (1917).djvu/30

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
— 32 —

но вже мусіло б загинути через свою лїноту, бо ті що в нім працюють, — не заробляють нічого, а ті, що заробляють — зовсїм не працюють. З усього цього розміркуваня випливає ця тавтолоґія: не буде нїякої наємної працї, коли не буде капіталу.

Всї докори, звернені проти комунїстичного засобу присвоювання і продукції матеріяльних продуктів, торкають ся також і до присвоювання та продукції продуктів духовних. Так само, як скасуваннє клясової вланости на думку буржуа є скасуваннєм самої продукції, — так само знищенє клясового характеру осьвіти є на його думку знищеннєм осьвіти взагалї.

Та просьвіта, погибіль якої він обплакує, для величезної більшости є засобом обернутись в машину.

Але що вам з нами змагатися, коли ви міряєте знесеннє буржуазної власности на погляд вашого розуміння свободи, просьвіти, права і т. и. Ваші ідеї сами випливають з буржуазних відносин продукції і власности, так само, як ваше право — це воля вашої кляси, що з неї ви зробили закон, — воля, зміст якої залежить од матеріяльних умов істнування вашої кляси.

Вам користно уявляти, що ваші класні відносини продукції і власности з історичних, з таких, що одміняють ся разом з рухом продукції, пере-