Сторінка:К. Маркс і Ф. Енґельс. Комунїстичний манїфест (1917).djvu/33

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана
— 33 —

вернули ся на вічні закони природи і розуму, але так само уявляли собі і всі иньші счезлї пануючі кляси. Те саме, що ви так добре розумієте коли говорить ся про античну власність, треба зрозумі ти коли говорить ся про власність буржуазну.

Знесене родини! Навіть самих найбільших радикалів обурює цей гидкий намір комуністів.

На чім стоїть сучасна буржуазна родина? На капіталі, на пріватному зискові. В цілком розвиненій формі вона істнує тільки для буржуазії; але вона має доповненнє до себе в приневоленій безродинності пролетарів і в прилюдній простітуції.

Буржуазна родина, розумїєть ся, упаде разом з упадком цього ії доповнення, а вони обидві зникнуть в той самий час як зникне капітал.

Може ви нам дорікаєте, що ми хочемо знести визискуваннє дітей їхніми батьками? Ми признаємось до цього злочинства.

Але ви кажете, що становлючи замість родинного суспільне вихованнє дітей, ми тим самим руйнуємо найдорожші для людей відносини.

А ваше вихованнє, хіба воно не уряджене також суспільством? Хіба воно не залежить від суспільних відносин, серед котрих ви виховуєте, хіба не залежить від безпосереднього і посереднього встрявання суспільства, від шкіл і т. и.? Комуністи не знайшли цього впливу суспільства на вихованнє; вони тільки хотять змінити його харак-