Сторінка:К. Маркс і Ф. Енґельс. Комунїстичний манїфест (1917).djvu/51

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана
— 51 —

новище працюючої класи, доброчинці, ласкавці тварів, фундатори товариств тверезосте, дрібні реформатори самих ріжних сортів. І цей буржуазний соціялїзм справив навіть цілі системи.

Прикладом може бути Фільозофія де ля Місере Прудона.

Ці соціялїсти - буржуа хотять зоставити надалі житєві умови сучасного суспільства, скасувавши необхідно випливаючу з цих умов боротьбу і небезпеки. Вони хотять зоставити надалі сучасне суспільство, але без тих елементів, які баламутять його і руйнують. Вони хотять буржуазії без пролєтаріяту, Буржуазія, розумієть ся, уявляє, що той сьвіт, в якому вона панує, — то найкращий сьвіт. Буржуазний соціялїзм виробляє з цього утішного уявлення на- пів системи або цілі системи. Пропонуючи пролєтаріятови здійснити його системи і увійти в новий Єрусалим, цей соціялїзм, властиво домагаєть ся лишень того, щоб пролєтаріят зостав ся в старому суспільстві, але щоб перестав його ненавидіти.

Друга, не така систематична, але більш практична форма цього соціалізму силкувалась відвернути робітничу клясу від кожного революційного гуху, доказуючи, що не та чи иньша політична зміна, а лиш зміна матеріальних, економічних відносин, може поліпшити становище ро-