Сторінка:ЛНВ 1907 Том 37 Книжка 3.pdf/64

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

ші европейські учені, Французи, Нїмцї та Анґлїчани видають раз ураз нові працї про нього. Істнують в Італїї і в Нїмеччинї спеціяльні товариства для студій над Дантом, появляють ся щораз нові переклади його творів, яких глибокі думки і поетичні образи приваблюють цїкавість широкої публики.

Данте являєть ся найвисшим виразом, поетичним вінцем та увічненєм того, що називаємо середнїми віками. Вся культура, всї віруваня, всї муки і надїї тих часів знайшли вираз у його поемі. Та рівночасно як людина ґенїяльна він усїм своїм єством належить до новійших часів, хоча думками й поглядами корінить ся в минувшинї. Відси певна двоістість його появи; консервативний і правовірний, усїма своїми силами він був революціонером і сївачем духових революцій. Нїцше називав його гієною, що виє на могилах; Скартацінї називає його найбільшим новочасним поетом. Італїя величає в ньому батька своєї національної лїтератури, творця і незрівняного майстра італїйської лїтературної мови; католики бачуть у ньому правовірного ученика Томи з Аквіну, та не брак і таких, що бачили в ньому єретика.

Нарис ідейного ґрунту середнїх віків та їх цівілїзації поможе нам зрозуміти також появу Данта і оцїнити його значінє для загальної лїтератури.

 
I. Середнї віки.

Упадок старинного сьвіта і перехід його до середнїх віків, се одна з найтраґічнїйших і найстрашнїйших епох у історії людськости. Найбуйнїйша фантазія при найбільших зусилях ледви може уявити собі обєм і глубінь того упадку. Пригадаймо лиш деякі характерні дрібницї. Ще в четвертім віцї по Христї Італїя, Греція, Мала Азія, Сирія, Єгипет та північне побережє Африки представляють ся як один великий огород або музей: вони густо заселені, покриті цвітучими, многолюдними містами, в яких блискотять до сонця мармурові будівлї храмів, театрів, громадських будівель та приватних палат. У найменьших із тих міст в тім часї й у таких, що стояли лише завдяки ненастанній боротьбі чоловіка з пустинею і тепер відкопують ся з глубоких пісків Сагари, були обік театрів школи, ринки, портики, лазнї; сьмітник зглядно малого города в долїшнїм Єгиптї Арсіное, покритий піском, зберіг нам много тисяч рукописних уривків кля-