Сторінка:Леся Українка. Первісні люде. Світ, відомий давнім людям. Прага, 1923.pdf/18

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
Світ, відомий давнім людям.

Всі великі цівілізації почалися на сході, в південній частині Азії та в східній частині Африки, при великих річках, серед роскішної природи, в теплому лагідному кліматі. Там повстали цівілізації найдавніші в світі: Китайська, Індійська, Єгипетська, далі Асіро-Вавилонська, Гебрейська (Жидівська) і Фінікійська.

Кожний з давніх народів думав, що його рідна країна єсть осередок світа. Думали вони так певне через те, що завжди кожному чоловікові, коли він вийде на широкий простор, здається, що він стоїть посередині якогось великого круга, а як хто приймає винокол (горізонт) свого ока за справжню границю світа, то він легко може собі думати, що ось то він живе як раз посередині землі[1]. Давні люде не знали, що земля така, як куля, а думали, що вона плискувата і кругла, як колесо, і кругом оточена водою.

І довго ще люде в'являли собі світ таким. За давніх часів не так легко було їздити по світі, як за наших часів, отже люде тоді дуже мало знали чужину, знали вони тоді тільки ті сторони, які ближчі були до їхньої, а що дальша була сторона, то дивніші та неправдивіші росповіді були про неї. Найбільше

  1. Разом з тим кожний народ уважав себе найкращим, найрозумнішим і найсвятішим, то ще може й через те звав свою країну серединою світа, себ-то найголовнішою часткою землі.