Сторінка:Лонгин Цегельський. Звідки взяли ся і що значать назви «Русь» і «Україна»?. 1907.pdf/38

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

пошанованя чужої думки і волї — Москаль противно. Одним словом: цїлком инша культура у Русинів — европейска, а инша у Москалїв — азийска.

Московщина і Русь-Україна се два инші сьвіти, бо Русь-Україна стояла раз враз у близких і постійних зносинах з культурними краями полудневої і західної Европи (Візантиєю-Грециєю, Нїмеччиною, Чехією і т. д.). Натомість далека Московщина, за непроходимими борами і багнами та за сотками миль, цїлком не стикала ся з західною або з полудневою, культурною Европою, а стикала ся лише з азийскими пришелцями, казаньскими Татарами, і від тих Азиятів переймила азийску культуру (а властиво азийску некультурність). Через сотки лїт Русь-Україна підлягала цїлком иншим природним впливам нїж Московщина. Ось через се давні, полуднево руські (україньско-руські) племена зложили ся в цїлком відмінне, національне тїло, нїж північне-руське (московске) населенє — так само, як цїлком инакше дерево виросте на ґрунтї північнім, пісковім і неуправленім нїякою культурною рукою, а цїлком знов инакше на ґрунтї полудневім, урожайнім і управленім культурними руками.

Зрештою і мова тих полудневих племен з яких зложила ся україньско-руська народність, з найдавнїйших часів відмінна від мови тих північних племен, що були предками Москалїв. Найдавнїйша київска лїтопись (т. зв. „Несторова Лїтопись“) пише, що поселені на півночи племена Радимичів і Вятичів (т. є. предки Москалїв) походять