Сторінка:Лікарсько-технічні рослини України. 1936.pdf/13

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

камфору широко вживають, головним чином, як сировину в целюлозній промисловості для виробництва особливих кіноплівок, які не б'ються, прозорих ширм та ін. Крім того, камфора застосовується в різних галузях піротехніки, а також з успіхом. вживається в боротьбі з шкідниками. Камфорне ефірне масло є важливим матеріалом для добування сафролу та гелітропіну. Масло, що залишається після виділення сафролу та гелітропіну, заміняє терпентинне масло і вживається у великій кількості у виробництві фарб та лаків, а також застосовується у парфумерному і миловарному виробництвах. Крім того, воно вживається як дезинфікуючий засіб. З цього стислого опису видно, яке велике значення має камфора. Бурхливий розвиток різних галузей промисловості в СРСР рік-у-рік збільшує попит на сировину камфори. Раніше камфору доводилось довозити зза кордону. Щоб позбутись залежності від капіталістичних країн, в СРСР вжито заходів для створення своєї власної сировинної бази як за рахунок розвитку виробництва синтетичної камфори, так і від поширення культури камфороносних рослин, які можна з успіхом вирощувати в СРСР, зокрема на Україні. Камфорний лавр, що його культивують на Чорноморсько-кавказькому узбережжі, має велике практичне значення як камфороносна рослина, але в північних областях СРСР його вирощувати неможливо. Камфорний базилик, хоч і виходець з теплих країн, виявив себе як надзвичайно перспективна культура. Вирощувати камфорний базилик для добування камфори вже на першому році культури можливої майже в усіх районах України. Ця рослина має велику перспективу для збільшення виробництва природної камфори в СРСР. Промислове вирощування камфорного базилика вже почато на Україні (на Лубенщині) з 1935 р. на колгоспних ланах під безпосереднім керівництвом Української станції лікарських та ефіромасличних рослин з великим практичним ефектом. На 1936 рік НКЗС УСРР заплановано посіви камфорного базилика на Дніпропетровщині, Харківщині та Київщині на площі в 580 га.

Крім того, що камфорний базилик є дуже цінною новою лікарсько-технічною рослиною, він також збільшив на Україні число медоносних рослин. Плантація камфорного базилика цвіте поступінно протягом близько трьох місяців.

Біологічні особливості камфорного базилика

Камфорний базилик розмножується насінням і вегетативно. Посіви камфорного базилика безпосередньо в грунт на Одеському опорному пункті Української станції лікарських і ефіромасличних рослин (1933-1935 рр.) не дали позитивних результатів. Дослід з посівом насіння в грунт на глинистих заплавних землях на південному березі Крима (П. А. Нестеренко) теж дав негативні результати. Проведені Українською дослідною станцією