Сторінка:Лікарсько-технічні рослини України. 1936.pdf/14

Матеріал з Вікіджерел
Сталася проблема з вичиткою цієї сторінки

лікарських і ефіромасличних рослин у 1932—1935 рр. посіви насінням на Лубенщині (А. І. Паський) дають підставу сподіватись, що камфорний базилик даватиме позитивні результати і тоді, коли його насіння посіяти безпосередньо в грунт. Розмноження камфорного базилика посівом насіння безпосередньо в грунт — питання дуже важливе, але це питання ще не настільки вивчено, щоб воно мало промислове значення. Ще багато біологічних і агротехнічних питань у вирощуванні цієї нової теплолюбної рослини досліджено недостатньо. До остаточного розв'язання питання про вирощування камфорного базилика посівом насіння безпосередньо в грунт, доводиться розмножувати на Україні камфорний базилик розсадою.

Хоч вегетативне розмноження не може мати широкого промислового практичного значення, все ж необхідно тут навести цікавий дослід вегетативного розмноження, який можливо практично використати для селекційної і генетичної роботи з камфорним базиликом.

Перші досліди вегетативного розмноження провадились у Нікітському ботанічному саді (П. І. Нестеренко), при чому результати одержано дуже показові. Наводимо їх нижче в таблиці.

Назва частин камфорного базилика % вкорінення Живав Живців 31/VII 12/X Примітка 57,0 Листки з листковими ніжками Листки без листкових ніжок . Пазушні гони Трав'яниста верхня частина гону Дерев'яниста нижня частина гону 31,0 12,0 80,0 90,0 73,0 Листки, хоч і легко укорінюються, але майже не утворюють стебла 89,0 70,0 94,0


Вкорінення спостерігається звичайно на 7—8 день живцювання, а на 15-16 день від початку живцювання коренева система вже настільки розвивається, що рослини можна пересаджувати.

Камфорний базилик — нова камфороносна рослина. Перші досліди по вивченню цієї культури почато відділом ароматичних і лікарських рослин Нікітського ботанічного саду в 1928 році. Насіння камфорного базилика було одержано цим садом від Ботанічного саду в Кірстенбош (Південна Африка). Після попереднього дослідження камфорного базилика в Криму камфорний базилик, починаючи з 1932 року, вивчали на географічних посівах та насадженнях у різних місцевостях СРСР. В результаті проведеної роботи по вивченню культури камфорного базилика в умовах України на Українській дослідній станції лікарських і ефіромасличних рослин (Лубні), а також мною на Одеському опорному пункті цієї станції виявлено, що культура камфорного базилика