Сторінка:Літопис революції. № 4 (37) (1929).djvu/240

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана

Н. ТОЧЕНИЙ

ПАРТИЗАНСЬКА БОРОТЬБА З ДЕНІКІНЩИНОЮ
(З партизанського руху на Чернігівщині 1919 р.)
ПРОТИ БАНД

Це було тоді, коли гетьмана Скоропадського заступила Директорія. Українські радянські повстанські дивізії саме в цей час зайняли Чернігівщину. Поповнившись не одною тисячою найкращих бойців із колишніх партизанів 1918 р., які вступили до них майже всі а своєю зброєю, маючи отже свіжі сили, дивізії без великих труднощів зайняли Київ, і вже через 2-3 місяці майже вся Україна була звільнена від влади Директорії.

Але недобита петлюрівщина була живуча. Спираючись на селі на куркуля, вона почала організовувати банди, а також провадити контр - революційну аґітацію проти радянської влади. Здається, в березні 1919 року аґент Петлюри Ангел зняв повстання в Борзенському повіті на Чернігівщині і, зайнявши місто Борзну, загрожував уже Ніжену. Тому що в Ніжені у той час не було більш - менш надійної військової сили, для організації збройної сили утворено Надзвичайний Штаб в складі: Кропив’янського Миколи[1]), Гревцева, голови Повітової ЧК й Н. Точеного. Штаб звернувся з відозвою до селян Ніженщини. Скоро на цю відозву відкликнулися не тільки революційне селянство Ніженщини, але й частково села суміжних повітів Козелещини й Чернігівщини.

Вже на четвертий день після відозви Штабу в Ніжен з’їхалося щось з 200 чоловіка кінних із своєю зброєю. Зброя різна до кулеметів включно. Коні з розпорядження Повітревкому та Надзвичайного Штабу взято у явно контр - революційного елементу, дехто приїхав на свойому власному коні. На командира кінного загону Штаб призначив був мене.

Після вжитих заходів Губревкому Чернігівщини, також і Надзвичайного Штабу Ніженщини повстання Ангела ліквід0- вано. Але петлюрівщина й далі ширила шалену контр - революційну аґітацію серед селянства. Під впливом цієї аґітацію

  1. Керівник повстання 1918 р. на Ніженщині,