Сторінка:Микита Шаповал. Суспільна будова (1936).djvu/26

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


Пізнавши засадничі форми гуртування і скупчування людей, підемо далі і пильніше приглянемося до простих і складних скупив, а нарешті до їх вищих сполучень.

V. Просте гуртування і скупчування людей.

Простими гуртами і скупинами ми назвали такий звязок між людьми, який означається якоюсь однією лінією звязку (однією прикметою). Які-ж ми знаємо однолінійні звязки в сучасному цивілізованому і культурному суспільстві?

Це будуть передовсім такі суспільні явища:

І. Породи:

1. Раса — одріжняються раси за фізично-анагомичними прикметами людей: ріжний колір шкури (біла, жовта, червонаста, чорна), ріжне волосся, будова черепа, розріз очей, форма носа і ин. Звідки взялися раси — наука ще не знає. Люди, що належуть до ріжних рас, почувають до себе (будучи на низчих щаблях розвитку) неприхильність, не мішають крони, часто ворогують. Сучасна Америка є полем бою ріжних рас (білої, чорної, жовтої). У Европі характер расової неприхильиости помічається у відносинах до жидів (»антисемітизм«). На вищих щаблях розвитку расова несимпатія иноді перемагається, чому стає можлива шлюбна мішанина, Такі »під-раси«, як креолі (мішанина іспанців з індійцями у південній Америці), мулати (мішанина білих з муринами) і ріжні метиси виникли від змішування рас.

Доки істнуватимуть раси, доти буде расовий антагонізм (змагання) між людьми.

Раса є гурт закритий і неорганізований.

2. Поголів'я (стать) — при боротьбі чоловіків і жінок виникають скупини організовані, але вони маленькі. Це гурти загалом закриті і неорганізовані.

3. Вікові гурти — люди одного віку мають нахил гуртуватися солідарно Кожний віковий гурт поступово переходить (з бігом часу) в другий аж до старости і смерти. У нас на Україні ще недавно були цікаві парубоцькі і дівоцькі скупини, які в нашій літературі мають неправильну назву »громад«.

Вікові гурти є закриті і неорганізовані.