Сторінка:Микита Шаповал. Суспільна будова (1936).djvu/28

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


дірваний від підлеглого. Як секти — належуть до демократичних скупин.

2. Професійні спілки — організовані, проміжні, близькі до закритих. Внутрі солідарні. Грають дуже важну роль. При сполученні мовної, правової, маєткової, иноді релігійної ознак витворюється каста (сучасні касти в Індії є складні верстви).

3. Партійні товариства — організовані, відкриті скупини.

4. Господарські, наукові, мистецькі і всякі (спортові, добродійні, розважні, пропаґаційні, інформаційні і т.д.) товариства. Організовані і відкриті.

З їх особливо велику ролю в історії суспільства грають господарські, наукові і мистецькі товариства (ліги, брацтва і т.п.).

Породи, гурти, спілки і товариства — це основні форми простих людських об'єднань. Породи — означені природою, гурти — стихійні або випадкові сполучення,спілки і товариства — організовані свідомо з певною метою, во імя певних інтересів. Звязок по одній лінії рідко виявляється, в більшости ж виступають складні сполучення — верстви.

VI. Верстви.

Що воно таке верства — ми пояснили раніш, а тепер скажемо, які є головні верстви в сучасному європейському суспільстві. Коли ми поглянемо на табличку, де списано назви простих ліній гуртування, то зможемо собі уявити, скільки може бути утворено з їх складних ліній гуртування. їх буде безліч! Наприклад: хай згуртуються кілька людей по двох лініях: мова і професія, то й вийде подвійна верства (українці+селяне-хлібороби). Скажім, що таке Українська Селянська Спілка? Подвійно-складна верства, в якій об'єднані селяне, що говорять українською мовою. Коли-б було сказано, що УССпілка єднає лише бідних селян, то тоді це була-б уже потрійно-складна верства (українська мова+ хліборобська професія+немаєтність). Що більше ліній звязку, то верства більш міпна і солідарна.

Значить, перше, що ми повинні вияснити, коли досліджуємо якусь суспільну верству, — це число ліній звязку, а друге — характер звязку, цеб-то які саме лінії звязку зведені в даній верстві. Приклади: Т-во