Сторінка:Микита Шаповал. Суспільна будова (1936).djvu/29

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


українських інвалідів (звязує мова+каліцтво з війни), Т-во свят. Миколая (реліґія+доброчинність), Т-во українських пролетарських письменників (мова+письменська професія+клясова приналежність), Т-во українських спортовцівосреднешкільників (мова+розвага+вік), а коли такі товариства діляться на хлоп'ячі і дівочі, то це будуть верстви такого складу: мова+розвага+вік+поголів'я.

Тепер ви розумієте, що то значить характер складу верстви. Дослідивши, що таке нація, ми бачимо, що це складна скупина (верства), в якій панують три лінії звязку: мова+захист території+державність. Українці, як члени своєї нації, є солідарні і виступають однаково в захист мови, території ідержавности. Без ріжниці »світоглядів«, ми хочемо видокремитись в державну свою організацію, захистити землю, на якій сидить українська мовна скупина. При сутичках з чужими мовними, територіяльними і державними скупинами, (що виступають, як одна верства!), ми виступаємо, як одна солідарна верства, характер котрої полягає в сполученні трьох ліній звязку: мова+територіяльність (земляцтво)+державність.

Коли-ж розберемо соціяльний склад такої верстви, що загально називається суспільною клясою«, то бачимо, що тут люде звязані по лінії професії+обсягу прав рівня заможносте Скажім до прикладу — селянство: професія — хліборобство, обсяг прав — обмежений, заможність — мізерна (бідні). Робітництво: професія+обмежений правний стан+бідіпсть. Робітництво одріжняється від селянства характером професії, станом свідомости, але не в цім вага, а в тім, що суспільні кляси є потрійно-складні верстви! Кляса поміщиків: професія (користування земельною рентою)+обсяг прав (прквілейовані)+маєтність (заможні або й багатирі). Капіталісти: професія (здобувати надвартість з чужої праці)+обсяг прав (привілейовані)+маєтність (заможність і багатирі).

Характер соціяльного складу такої верстви, як нація (мова+земляцтво+державність чи стремління до неї) є один, а характер соціяльного складу суспільної кляси цілком инший (професія+обсяг прав+маєтність). Такий соціяльний характер націй і клясів по цілому світі. Але в кожній країні кляса може приняти ще одну лінію звязку — мову, годі це буде верства такого складу; професія+обсяг прав+маєтність4“МОва (українська буржуазія, польська буржуазія і т.д.) Коли верства ця