Сторінка:Микита Шаповал. Суспільна будова (1936).djvu/30

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


має три лінії звязку, то кляса виступає солідарно без огляду на свою мову (напр, в Чехословаччині чеські і німецькі аграрники-поміщики), але як втрутиться мова, тоді кляса розривається — з неї вже виступать дві ворожі національно-клясові верстви.

Але припустім українські поміщики посваритись за релігію, тоді »кляса українських поміщиків« розломиться на дві таких верстви:

1. поміщики+правнопривілейовані+Заможні+православні.

2. поміщики+правнопривілеііовані+заможні+Уніяти Це значить, що чиста соціяльна кляса (потрійно-складна верства) обернулась в нову верству з 4-ма лініями звязку.

Так само може бути і з пролетаріятом. Звичайно, це потрійно-скадна верства, але коли пролетарська верства поділиться мовою, то верства виступає вже 4-ма лініями звязку. ГІролетаріяг, коли бореться з своєю буржуазією, то діє, як потрійно-складна верства (клас), а коли з чужою буржуазією чи чужим пролетаріятом, то виступає, як почетвірно-складиа верства. Так в живому житті що-дня змінюється склад верств, що-дня прості скупини обертаються в складні, складні — розпадаються або переміняють свій соціальний склад.

Зрозуміти це явище неосвіченій людині тяжко, але при певній практиці людина може навчитись і легко робити соціяльний аналіз, а це значиїь — розуміти хід і зміст суспільних відносин, життя суспільства.

Коли далі виучуємо верстви, то побачимо, що воші так само можуть бути організовані і неорганізовані, опріч того нормальні і ненормальні (склад верств, що звичайно і постійно повторюється, є нормальний, а навпаки — ненормальний), потім типові для нашого часу (напр. клас, нація) і не типові, нарешті — одкриті, закриті і проміжні. Само-собою зрозуміло, що верстви ще можна поділити на соціяльно-дужі (впливові) і соціяльно-слабі. Які думки вкладаємо в цей поділ верств — відомо з того, як ми розглядали прості скупини.

VII. Суспільні агрегати
(вищі складні сполучення).

1. Коли ми розглядали окремо скупини і верстви, то приходила проста думка, що і скупини і верстви мо-