Сторінка:Микола Аркас. Історія України-Русі (1912).pdf/127

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
— 100 —

Різьбарство.З різьбарської роботи маємо дві домовини з мармору, обидві стоять в Софійському соборі в Київі. Одна зветься домовиною Ярослава. В Галицько-волинських землях різьбарство було більш поширене; там навіть в церквах (в Холмській катедрі) були різьблені чоловічі голови на зводах і навіть різьблені з каменя фігури Христа й Предтечі на церковних дверях.

ЗОЛОТІ ВОРОТА
(тепер).

Малярство.В найбагаччих церквах майстрі робили фрески та мозаїку. Фрески — се мальовані водними фарбами на клею образи святих або усякі не-церковні, світські малюнки (напр. у Софійському Соборі на стінах на сходах наверх). Фрески збереглися в Софійському соборі грецької роботи і в Кирилівській церкві (теж в Київі) — руської роботи.

Крім того малювали вже тоді й ікони. Серед печерських ченців славився Аліпій-іконописець. Взагалі по багатих церквах розписували фрески, а по малих були ікони, що можна було переносити з церкви до церкви, з дому в дім.

КНЯЗЬ СВЯТОСЛАВ З РОДИНОЮ
(перерисовано з мінятюри).

Славилися в ті часи ще мінятюри, тоб то дрібні, маленькі якісь образки або мальовання по церковних та инших книжках. До наших часів зберігся, наприклад, образок родини кн. Святослава Ярославича. Се була робота наших, найбільш київських майстрів.