Сторінка:Микола Білінський. Вінницький Замок. 1926.pdf/34

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
  • Учасники 2. Воесоюзн. З'їзду Ґеольоґів (у Київі) відбули 7.–14. жовтня б. р. екскурсію на Поділля. Під керовн. проф. М. Безбородька екскурсанти перевели огляд кристалічних пород у Вінниці та її околицях до с. Сабарова. Потім під керовн. ґеольоґа Р. Виржиковського одвідали околиці Могилева, пройшли пішки цікаву долину Немії до м. Озаринець оглядаючи по дорозі сліди пустель польодовиково] доби, пройшли чудові відслонення Лядави й оглянули Вербецьку фосфоритову копальню, найбагатшу й найкраще влаштовану на Поділлю. 13. X екскурсія прибула до Кам'янця, що є клясичне місце для вивчення силюру (вапняки з фавною), надзвичайних явищ ерозії (долина Смотрича, Турецький міст, Старе місто), а 14. одвідала чарівну долину Мукші в Приворотті в товтрах та її відслонення.
  • Під керовн. лект. Він. Укр. Пед. Технікума Є. Троцюка 1923–25 р. р. студенти зібрали матеріяли про життя М. Коцюбинського у Вінниці, які надіслано акад. С. Єфремову, а 1925–26 р. р. — зібрали коло 100 пісень і лєґенд (рев. життя, Калинівське чудо, Сафатова долина).
  • Укр. Академія Наук вдалася з клопотанням до Він. Міськ. Ради і просила дати допомогу Директорові Філії В. Отамановському для закінчення наук. праці на підставі акт. джерел Київськ. Арх. Старов. Актів — „Вінницька міщанська громада німецьк. права“. Клопотання енерґійно підтримала Він. Секція НР і Рада Філії; його розглянула секція Нар. Освіти Він. Міськ. Ради 6/XI ц. р. і постановила вдатися до Президії М. Ради по асиґнування необхідних коштів.
  • Щоб заохотити культ. працьовників села до краєзн. праці, Каб. виуч. Поділля звернувся до Він. Окр. Нар. Освіти з клопотанням про фінанс. допомогу для переведення в окрузі конкурса на найкраще описання сучасн. села. Наросвіта постановою з 7. X. ц. р. асигнувала 175 крб. на 3 премії (100 крб., 50 крб. і 25 крб.) та 75 крб. на друкування проґраму описання села, а також визнала за потрібне перевести спеціяльне обслідув. і описання с. Головчинець та с. Хомутинець (батьківщина Кармалюка та Руданського), але на жаль за вичерпанням кредитів мин. р. Інсп. Н. О. відклала переведення конкурсу на початок 1926/27 бюдж. р. Каб. виуч. Поділля гадає за допомогою Інсп. Нар. Освіти инших округ та за співучастю Кам'ян. Наук. Т-ва перевести одночасно конкурс у 4 инших округах Поділля.
  • Філія надіслала на виставку підчас Міжнарод. Конґресу бібліотекарів і друзів книги (у Празі 28/VI–3/VIII ц. р.) 10 експонатів — фотоґрафії своєї бібліотеки та 7 випусків видань Каб. виуч. Под. Через брак коштів Філія иншим способом участи в Конґресі не брала.
  • Він. Окр. Метод. Ком. постановою з 27. X. 1926 р. рекомендував плакат Каб. виуч. Поділля. „Опис Вінницької округи“ для вжитку по всіх культ.-освітніх установах округи. Також Окр. Комісія в справі українізації при Він. ОВК 15. XI. ц. р. рекомендувала плакат для поглибленої українізації.
  • У вересні ц. р. Він. Музей придбав од відомого етноґрафа І. Зборовського велику й цінну збірку (1200 предм.), в якій є 700 писанок та коло 500 різних вишивок зібраних переважно на півдні Поділля.
  • У с. Дмитрашківці Пісч. р. на Тульч. є скеля, на якій невідомою мовою вирізблено напис з хрестом під ним. За переказами під скелею був льох тепер засипаний.
  • НОВИНА ЗА ОСТАННІ ГОДИНИ. На розпорядження РНК з 18/X Нар. Ком. Освіти 17/XI ц. р. дав остаточний висновок, що р. 1929 збудувати пам'ятник М. Коцюбинському необхідно у Вінниці, бо Всеукраїнське святкування 65. річниці з дня народження письменника звязане з Вінницею. Одночасно НКО звернув увагу на необхідність узяти під охорону будинок М. Коцюбинського у Чернігові та упорядкувати його могилу в Чернігові й поставити на ній відпов. надгробок.
Збирання пожертв на збудування у Вінниці пам'ятника переводитиме Центр. Комісія з двома підкомісіями — при Він. ОВК та Черніг. ОВК.

Кабінет виучування Поділля складає щиру подяку всім дослідникам, що подали відомості за свою працю й усім дописувачам, а зокрема проф. Ю. Сіцінському (Кам'янець) та Г. Зельдовичу (Тульчин), що подали краєзн. огляди відпов. округ.

„Інформаційний Огляд“ ч. 3. вміщено буде в вип. ч. 12. Просимо заздалегідь надсилати матеріяли (адреса: м. Вінниця, Мури).

Зредаґували Вал. Отамановський
Леонід Тимошенко.