Сторінка:Микола Гнатишак. Історія української літератури, ч. I (1941).djvu/16

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

сприймаємо поетичний твір; нині образ чи «представник» у більшості випадків вимазаний з нашої свідомости.

 

Структуральний звязок літературного твору зі словом.

11. Зі зясованих думок О. Потебні ясно виходить, що науково схиблена є кожна спроба досліджувати літературний твір без певної свідомости його тісного звязку зі структурою його складових частин — слів, а літературу — без свідомости її звязку зі структурою мови. Це є перший мій висновок з теорії словесности Олександра Потебні для практики й методи літературознавчого досліду. Цей висновок називаю коротко: принціп структурального звязку літературного твору зі словом, — і ставлю його в фундаменти наукового літературно-історичного розсліду.

 

Формалізм.

12. Розглядання літературних творів у тісному звязку зі структурою слова веде нас на становище формалізму, що стає таким чином другим методичним принціпом оцього досліду. Модерні формалісти скрізь виходять від свідомости інтимного структурального звязку між «словом і словесністю»[1]), і на цих солідних підвалинах

  1. «Слово і словесность» (Slovo a slovesnost) — це програмова назва офіційного орґану відомої празької школи мовознавців і літературознавців-структуралістів, і ця назва добре символізує також наше потебніянське становище.