Сторінка:Микола Гнатишак. Історія української літератури, ч. I (1941).djvu/87

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


з моральними науками долученими до опису кожного звіря п. з. «Фізіольоґ», або «Христіянська топоґрафія» Косми Індикоплевста — підручник ґеоґрафії й астрономії згідний зі станом науки у Візантії VI. століття.


Перші українські письменники.

23. Якщо багату скарбницю наших найстарших літературних перекладів, перерібок і компіляцій можна було потрактувати доволі коротко  — то дещо докладніше мусимо спинитися бодай над головними творами кількостево далеко скромнішого, але якостево й ідейно для нас куди вартіснішсго оригінального українського найстаршого письменства. Тому що початки письменства на Україні взагалі тісно звязані з христіяніством і з Церквою, першими українськими письменниками в XI. столітті, а також довгі часи пізніше, були священики.


Іларіон.

24. Найвизначніший зпоміж них — це Іларіон, перший українець на Київському митрополичому престолі (1051 — 1054). Він вславився своїм твором п. з. «О законі, Моисіемтз данім?), и благодати и истині, Іисусь Христось бьівшим?), и како закон?) от?)ИДе, благодать же и истина всю землю исполни и віра во вся язьїки простреся и до нашего язьїка руськаго, а похвала кагану нашему Владимиру, от?) него же крещени бьіхом?)». Є це зразкова панегірична проповідь