Сторінка:Микола Залїзняк. Росийська Україна та її відродженє.pdf/69

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

домаганя, Громада почала складати проєкти законів, щоб від себе подати їх у Думу. Найважнїйші з сих проєктів були такі: про автономію України, про місцеву самоуправу, про мову в школї, судї, церкві і т. д., про сїльскогосподарських робітників.

З сього бачимо, як корисною могла би бути для українського народа дїяльність його представників, обєднаних в Українській Думській Громадї. Та росийський уряд, котрому справжнї народні представники і їх праця були сїллю в оцї, розігнав і другу Думу, так само як зробив се із першою Думою. Після сього він ще лютїйше почав переслїдувати вільнолюбних людий. Богато послів другої Думи опинили ся у вязницях. Не бракувало між ними й українських посліл. Деяких з них уряд перетримавши довгий час у вязницї, позасилав на Сибір. Звичайна доля справжнїх борцїв за волю й щастє українського народа, починаючи від часів козацьких і аж до наших днїв! Українцї нїчого лїпшого не можуть сподївати ся від московського уряду!

Тодї росийський уряд видав новий виборчий закон, котрий дуже обнижив виборчі права селян та робітників на користь дїдичів та капіталїстів. Особливо шкідливо відбив ся сей закон на українському народі, бо він не має своїх висших кляс і складаєть ся переважно з самих селян та