Сторінка:Микола Костомаров. Руіна II. Гетьманованнє Многогрішного (1893).djvu/43

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
— 33 —

„Пан гетьман прислав нас до тебе сказати, що ті статтї, що взяв він учора в тебе, він перечитав з усею старшиною. В тих статтях написано, щоб царські воєводи і ратні люди були в Переяславі і по інчих наших містах; а ми як перше прохали в царя, так і тепер стоїмо на тому, щоб сего не було. Про отсе і прийшли ми прохати тебе і про інче, що оттут написане“.

Боярин звелїв взяти у них просьбу і мовив: „Щоб вивести воєвод і ратних людий з ваших міст, так се річ неможлива; а про що інче тут просите, так про те буде до вас відповідь“. Козаки в тій просьбі бажали, щоб зберегало ся козацьке добро; щоб добро убитих на війнї козаків переходило їх вдовам; щоб вдови користували ся усїми козацькими пільгами, доки живі, або доки поберуть ся вдруге з не-козаками; прохали, щоб царські гонцї не брали силоміць підвод, а вдавали ся по них до міської старшини; щоб козацького війска реєстрового, було не менче 40.000; щоб підчас ворожого нападу, приходила запомога ратними людьми не гаючись; щоб позабирані воєводами підчас колотнечи гармати повертали назад; щоб людям посполитим, вважаючи на заподїяну їм руїну дана була пільга на пять років, а коли через сю пільгу чого бракувати ме на платню реєстровим козакам, так те доложити з царського скарбу.

Тодї-ж таки старшини повідали, що на з'їзд післанцїв вони вибрали заступниками нїжинського полкового суддю, Хведора Завадзького, Лавріна Артеменка, Леонтия Полуботка і Ярему Яременка.

5 березіля прийшли до Ромодановського гетьман і архиєпископ Лазар Баранович. Боярин мовив до них: „Був у мене обозний з полковниками і прохали, щоб воєвод і ратних людий царських повиводити з Переяслава і з інчих ваших міст, за півроку чи за рік, коли ваші лївобережцї утихомирять ся і стануть вірно служити нашому цареви; але се річ неможлива, нема що про се й говорити“. Гетьман знов почав балакати про те, як московські воєводи й ратні люди кривдять Українцїв, лають козаків, крадуть, підпалюють, умисне на те, щоб підчас пожежи зручнїйше було красти, тим то козацька старшина і просить, повиводити з України московських воєвод