Сторінка:Микола Костомаров. Руіна III. Гетьманованнє Самійловича (1894).djvu/105

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
— 93 —

Волконський відповів: „Цар слова свого не ламає, провини Дорошенкові не згадувати муть ся, і цар наказує справити єго до Москви задля того тільки, щоб він побачив пресьвітлі царські очи і ствердив свою присягу на вірність і вічне підданство“.

„Як що за Божої та царськоі ласки і по волї всего війска запорожського на мене покладено, щоб я доглядав цїлість та спокій країни, — сказав гетьман — то я повинен довести царській величности, що похопливий та несподїваний виїзд Дорошенків зрушить в народї спокій, якого давно добивали ся. Ми з ґенеральною старшиною та з полковниками на своє сумлїння взяли Дорошенка з царського наказу і руками своїми ми підписались, щоб єму тут жити в тихому та безпечному пробуванню зо всїм добром“.

„Після нашої обіцянки, як що тепер вирядимо Дорошенка до Москви, то по всїй Українї поміж козаками та поспільством піде, що ми не додержали нашого слова. А запорожцям з їх кошовим Сїрком се найбільш припадає, бо вони і перше затримували Дорошенка від переїзду на лївий бік, страхаючи Сібіром. За Днїпром лишаєть ся ще Дорошенкова старшина; вона вже зазначила собі осади на лївому боцї, були у мене, я їм дозволив переселятись і дав їм подорожні листи; як що тепер вони довідають ся, що Дорошенка повезено до Москви, то не підуть на сей бік. У Дорошенка суть друзї на обидвох боках Днїпрових: як би вони колотнечі не счинили“.

Князь Волконський не міг нїчого на се гетьманови сказати, але промовив: „Гетьмане! вчини по волї царя, виряди Дорошенка зо мною без жадного вагання. Здай ся на волю всемогутного Бога та на царську ласку. Нї старшинї, що по правому боцї лишила ся, нї своякам, нї друзям Дорошенковим нема чого сумнївати ся. А ти, гетьмане, про Дорошенкове засланнє оповісти, як звичайно, щоб вони того не лякали ся. Дорошенка, мовляв не на Сібір засилають, а цар своєю давною грамотою наказав справити єго задля того, щоб розпитати у єго про міста на правому боцї, як краще їх зміцнити, щоб, як, Боже борони, прийде турецький султан та кримський хан, Дорошенко порадив, з якого боку царському війску піти проти ворога“.