Перейти до вмісту

Сторінка:Микола Костомаров. Руіна III. Гетьманованнє Самійловича (1894).djvu/199

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
— 187 —

бачити московських полковників і побалакати з ними. Полковники не загаяли ся прийти й некликані. Вони на зустріч геть манови вели сина єго Якова, полковника стародубського. Яків, довідавшись, що коло єго батька захожуєть ся лихо, пішов до него в досьвіта, але доступити ся до батька вже не можна єму було. Якова вхопили, привели до батька, коли саме той вийшов з церкви і повели в гуртї з батьком. До шатра князя Ґолїцина не близько було йти пішки; тим то гетьмана посадили на простий віз, а Якова на шкапу без сїдла. Привезли їх до табору московського і віддали під варту.

Ґолїцин велїв зібрати ся до „приказного“ шатра усїм боярам, єнералам і полковникам і покликати старшину, що виноватила гетьмана.

Тут перед зібраними Москалями, що сидїли по ранзї, козацька старшина короткою промовою висловила те, що написала в дописї і прохала вчинити над гетьманом суд. Тодї усї повставали, а князь Ґолїцин промовив до старшини козацької:

— „Чи отсего всего не скоїли ви часом з досади і ненависти до гетьмана — за які небудь приватні образи, такі, що инчим робом можна-б їх сквітувати?“

На таке питаннє відповіли:

— „Хоча гетьман багацько де кому з нас і всему народови заподївав образ, але ми не відважились би зняти на него руки, колиб він не був зрадником. З обовязку присяги нам не можна про се мовчати. Він усїх проти себе так обурив, що нам немалої працї треба було, щоб здержати народну злість, а тоб давно єго розшматували козаки“.

Ґолїцин звелїв привести гетьмана. Привели. Голова у Самійловича була обвязана мокрою хусткою. Щоб вгамувати біль голови і очий, він раз-по-раз прикладав мокру хустку. Гетьман обпирав ся на палицю з срібною голівкою.

Ґолїцин короткими словами переказав єму, за що єго винуватять. Гетьман все те відкидав і висловив, що готовий виправдити ся перед судом. Але старшина засипала єго лайкою. Думитрашко-Райча хотїв вдарити єго шаблею.

Ґолїцин не дав і мовив:

— „Єго приведено сюди на те, щоб судити, а не на те, щоб без суду, беззаконно вбивати єго“; і звелїв стрільцям відвести гетьмана і вартувати єго; а потім оголосив, що як