Сторінка:Монографіи до исторіи Галицкои Руси М. Смирнова, М. Дашкевича и Дра И. Шараневича (1886).pdf/160

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
— 152 —

королѣвскихъ, и десятины (або якоись части) зъ ро̂лѣ, (се бъ то плодо̂въ) та робо̂тъ мѣщанъ або кметѣвъ. На останку вызволювали во̂дъ усякихъ сихъ тягарѣвъ, кро̂мъ по̂дводъ по̂дъ короля та чиншѣвъ, що складали всѣ мѣста замѣсть подымного до королѣвского скарбу.

Ско̂лько жь то разъ тутъ зважали на мѣсцеви̂ потребы, давни̂ звычаѣ, н. пр. при вымѣрѣ и розмѣрѣ ґрунтовъ та лано̂въ, зважали на границѣ давныхъ властнико̂въ и сумнѣваюся, що бы нарушувано ихъ безвзглядно.

Докладный збо̂ръ усѣхъ мѣскихъ фундацій подавъ бы намъ не одну цѣкаву подро̂бно̂сть, а та розъяснила бы не одно пытанє при вымѣрѣ грунто̂въ въ такихъ оселяхъ, яки̂ бажали розширити, заселити або такожь перемѣнити въ мѣсто правомъ магдебурскимъ. Зъ во̂дки появляється по селахъ заселеныхъ на во̂льнѣйшому правѣ сто̂лько загородниковѣ, сто̂лько по̂дсадко̂въ, комо̂рнико̂въ безъ землѣ, Русино̂въ и Поляко̂въ и т. п.?

Кметѣ и мѣщане, поселени̂ на во̂льнѣйшому правѣ, давали чиншѣ во̂дъ лано̂въ та горо́до̂въ, означеныхъ звычайно на копу грошѣвъ, а сплачуваныхъ звычайно якъ подымне на св. Мартина. Мѣщане и кметѣ на во̂льныхъ оселяхъ давали кро̂мъ чиншѣвъ грошами на бо̂льши̂ празники въ роцѣ, н. пр. на Великдень яйця, на свято Рождества Пр. Б. курята, на Зелени свята, св. Михайла и т. и. каплуны, сыры и инши̂ данины, що довше задержалися въ мѣстахъ приватныхъ, а по̂знѣйше устали въ мѣстахъ королѣвскихъ. Королѣ при кождо̂й на́годѣ щедро надѣляли свои мѣста новыми свободами, вызволяючи ихъ навѣть во̂дъ чиншѣвъ королѣвскихъ и земскихъ, во̂дъ надзвычайныхъ данинъ на цѣли воєнни̂, во̂дъ во̂йсковои службы въ часѣ загального ополченя, во̂дъ оплаты мыта королѣвского во̂дъ товаро̂въ, во̂дъ по̂дводъ и т. и. Таки̂ повинности призначували королѣ на мѣски̂ потребы н. пр. на скрѣпленє муро̂въ, поставленє мѣскихъ будинко̂въ. Особливо тодѣ давали королѣ таки̂ свободы, коли яке мѣсто збѣднѣло спалене и знищене, по нападѣ Турко̂въ або Татаръ.

Що бъ по̂днести промыслъ и купецтво въ мѣстѣ, що мало на ново поселитися, заказано крамарювати по сумѣжныхъ селахъ, ставити коршмы, робити солодъ и выпродувати напитки въ означеныхъ границяхъ мѣста.